Likvidační práce budou trvat nejméně celý dnešní den a mohou se protáhnout i do soboty, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Jednatel poškozené společnosti Kovosteel Radomír Bureš odhadl způsobené škody na 20 milionů korun. Podle něho vznikl požár úmyslným zapálením.

Záchranářům se v noci nepovedlo zavést požářiště zeminou. Kvůli propadajícím se strojům museli zásah okolo 22:00 až do rána přerušit a hasit jen vodou a pěnou. Ráno se však hořící vrstva vyhořením snížila ze šesti na asi čtyři metry a technika mohla opět vyjet. "Viditelně klesla intenzita požáru, viditelně se také ztratila i síla toho černého kouře. V současné době nám stoupá k nebi šedo-hnědý kouř, který už není tak nebezpečný," sdělil Mitáček.

Zhruba šest desítek hasičů se nyní snaží vodou a pěnou hasit horní vrstvu hořících pneumatik. Spolu s desítkou vojáků požár kontrolují, nedá se však hovořit o tom, že by byl oheň zcela uhašen.

Vítr rozfoukává zplodiny dobře do okolí a unáší je mimo obytné zóny města. Další měření prokázala, že nebyly překročeny limity škodlivých látek. Dnes se do měření zapojila také hygiena z Uherského Hradiště, výsledky by měly být známy v 15:00.

Jako možné příčiny požáru stanovili vyšetřovatelé nedbalostní nebo úmyslné jednání. K této verzi se přiklání i jednatel firmy Kovosteel. "Majetek máme částečně pojištěný, škodu tipujeme zhruba na 20 milionů korun. Je předpoklad, že to někdo zapálil úmyslně," uvedl Bureš. Podle něho společnost zahájila opravy technologie a strojů a hodlala je uvést do provozu. "Někdo měl prostě zájem nějakým způsobem nás poškodit," dodal jednatel. Firmě, která má asi 150 zaměstnanců, bude podle něho trvat asi čtyři až pět měsíců, než vše opět zprovozní.

Pravděpodobně v důsledku požáru řešili problém na nedaleké čističce odpadních vod představitelé Uherského Brodu. Ropné látky, vzniklé při zásahu na ohništi, se zřejmě dostaly do kanalizace a objevily se na vstupu do čističky. "Záležitost řešíme od ranních hodin. Dobrovolní hasiči látky zasypávají sorbentem a standardně odebírají. Nezpůsobí to dlouhodobé problémy," řekl starosta města Ladislav Kryštof. Po odvezení zbytků z požáru čeká lokalitu měření případné kontaminace půdy. "Věřím, že život ve městě pak půjde dál bez jakýchkoliv šrámů z události dnešních dnů," přál si starosta.

Související články:

Brodský sklad pneumatik zachvátil mohutný požár

Brodský sklad pneumatik zachvátil požár desetiletí