Následky lokální apokalypsy tisíců uskladněných pneumatik byly totiž viditelné na kilometry daleko.

„Hořel sklad pneumatik určených k recyklaci. V objektu s výrobními halami a sklady byly uskladněny tisíce pneumatik na ploše zhruba 150krát 150 metrů, do výše asi šesti metrů. Troufám si říct, že rozsahem se jedná o požár desetiletí, jaký tady v regionu ještě nebyl. Situaci komplikuje vítr, který nese dým do obytných částí města,“ popsal dramatickou situaci Ivo Mitáček, mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje, který škodu způsobenou požárem předběžně odhadl na 35 milionů korun.

Na místo dorazil i starosta města Ladislav Kryštof. „Situace je nepřehledná, náš odbor životního prostředí ve spolupráci s hygieniky vyhlásil rozhlasem, aby lidé zavřeli okna a zbytečně nevycházeli ven a nenadýchali se spalin. Já osobně jsem nikdy tak obrovský požár neviděl,“ uvedl Kryštof. Hygienici v době požáru přiznali, že nemají příliš možností, jak nebezpečí ohrožení spalinami eliminovat. „V této fázi můžeme jen upozorňovat na omezení pohybu venku a uzavření domácností. Na místo zamířil krizový manažer, který vývoj situace sleduje,“ popsala postup svých kolegů Marie Hamplová z oddělení hygieny práce Krajské hygienické stanice se sídlem ve Zlíně, územního pracoviště v Uherském Hradišti.

Ředitele brodského závodu Kovosteel Jana Valentu se nám v době události nepodařilo zastihnout.

Hustý mrak dýmu a plameny šlehající nad obzor viděli lidé z míst desítky kilometrů vzdálených. Požár registrovali lidé až v Luhačovicích. „Bydlím ve Lhotce u Hradčovic, což je několik kilometrů od Uherského Brodu, a přesto jsem viděl plameny šlehající desítky metrů vysoko,“ konstatoval čtyřicetiletý Josef Světinský.

V době uzávěrky tohoto čísla byly hasičské jednotky stále na místě. Další podrobnosti o této mimořádné události a možné příčiny vzniku požáru osvětlíme v dalších vydáních Slováckého deníku.

Pneumatiky v Uherském Brodě stále hoří

Sklad pneumatik v Uherském Brodě stále hoří. Hasičům a vojákům se v noci nepodařilo hořící vrstvu zavést zeminou, těžká technika se začala propadat. Proto práce kvůli bezpečnosti do rána přerušili a nechali skládku vyhořet. Nyní opět pokračuje hašení, znova vyjela těžká technika a hořící místo vojáci zaváží zeminou. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Předběžné škody jsou vyčísleny na 35 milionů korun.

Oheň zachvátil ve čtvrtek ve skladu pneumatik firmy Kovosteel zhruba 10.000 tun pneumatik na recyklaci, a to na ploše více než jednoho hektaru. Vojáci likvidační práce ukončili v noci okolo 22:00, kdy se stroje začaly na hořících vrstvách propadat. "Proto byl ze zeminy kolem místa požáru vytvořen pouze prstenec tak, aby se plameny dále nerozšiřovaly a celou noc místo nechávali vyhořet," upřesnil mluvčí. Po zhruba osmi hodinách pneumatiky částečně shořely a vrstva hořících pneumatik se snížila z přibližně šesti metrů asi o metr.

Nad Uherským Brodem se během noci zmenšil také mrak zplodin. Změnil se jeho charakter kouře i barva. "Už to není ten démonický černý strašák, který šel na město. Pro místní obyvatele už to není takový děs," poznamenal Mitáček. Čtvrteční měření neprokázalo v ovzduší žádné nadlimitní koncentrace škodlivin.

V místě požáru se oproti čtvrtku snížil na polovinu také počet zasahujících hasičů. Kromě vojáků tam nyní pracuje asi šest desítek hasičů z profesionálních i dobrovolných jednotek, kteří se snaží vodou a pěnou hasit horní vrstvu hořících pneumatik. Podle odborníků to je ale jen udržující stav, efektivní je jen zavážení požářiště zeminou. Likvidace může trvat až několik dní.

Majitel škody odhadl na 35 milionů korun, z toho 25 milionů korun připadá na shořený materiál pneumatik a deset milionů na zničenou část budov a strojů. Na místo se sjel tým vyšetřovatelů z celého Zlínského kraje. Podle jejich zjištění mohou být příčinou požáru nedbalostní nebo úmyslné jednání.

Související články:

Brodský sklad pneumatik zachvátil požár desetiletí