Například pedagog Josef Pilát přišel toho roku prakticky během chvíle o bydlení i veškerý majetek. V těchto dnech i on s napětím sleduje dění v zaplavených částech republiky a pravidelně sleduje předpověď počasí.

„Hlavně je mi těch lidí strašně líto. Když přišla povodeň v roce 1997, za několik dnů vysvitlo slunce a já jsem se brodil zaplavenými ulicemi. V Čechách už několik dnů neustále prší a situace se tam nijak nelepší. To pro tamní obyvatele musí být nesmírně deprimující," podotkl Josef Pilát, který se netají obavami, aby povodňová vlna po deštích na severní Moravě nedorazila i na Slovácko.

Povodně mu v minulosti způsobily mimořádně velké škody. Vzpomínky na záplavy v roce 1997 mu už nikdy z paměti nevymizí. Bylo mu tehdy 59 let. Naneštěstí bydlel v suterénu bytového domu ve Svatováclavské ulici. Zprávy o blížící se povodni obdržel sice s předstihem. Přiznává, že situaci tehdy podcenil.

„Vůbec jsem si ale nepřipouštěl, že by se voda mohla dostat až k našemu domu. O půlnoci ale nejednou přišly výzvy k evakuaci," vzpomíná Josef Pilát. Naložil rodinu do auta a vyjel s ní, pro jistotu, na nedaleký kopec. Tam Pilátovi čekali, jak se věci vyvinou. „V jednu chvíli jsem si vzpomněl, že jsem v bytě nechal láhev slivovice. Říkal jsem si, že by štamprle dobré slivky mohla přijít vhod. Tak jsem se pro ni vrátil. Když jsem ji přivezl, manželka mi ještě připomněla, že jsem mohl vzít i šampaňské. Opět jsem se vrátil, ale to už byla voda, k mému zděšení, takřka až u stropu," vybavuje si nepříjemný pohled Josef Pilát.

Povodeň vzala jeho rodině prakticky všechno. Deset dní pak přebýval u známých v Květné, poté mu jeden z jeho přátel nabídl k dočasnému bydlení svůj domek. Dnes bydlí Josef Pilát ve stejném domě jako v době katastrofy, ovšem byt v suterénu vyměnil za jiný ve třetím patře.

„K výměně ale nedošlo z důvodu obav z dalších záplav. Zůstali jsme totiž s manželkou sami, a tak jsme vyměnili větší byt v suterénu za menší," vysvětlil Josef Pilát.

Aktuálně hrozí „jen" druhý stupeň

Zprávy o vývoji povodňové situace na Moravě jsou prozatím dobré. „Žádné větší nárůsty vodních hladin na tamních tocích nepředpokládáme. V následujících dnech by mohlo dojít ke zvýšení hladin řek maximálně na první povodňový stupeň. Ojediněle i na druhý, a to zejména v Beskydech. Všechny naše přehrady mají dostatek zásobního prostoru, neočekáváme, že by se situace měla výrazně dramatizovat," uklidňuje veřejnost mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Aktuální situaci pracovníci oddělení krizového řízení a pracovníci odboru životního prostředí v Uherském Hradišti přesto neustále bedlivě sledují. „Nic zatím nenaznačuje, že by ve městě musela být přijata nějaká opatření. V případě nebezpečí jsme připravení neprodleně podniknout veškeré kroky vedoucí k ochraně obyvatel, kteří by byli včas informováni," sdělil mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma.

V Uherském Hradišti a Starém Městě se aktuálně pracuje na dlouho plánované výstavbě protipovodňových bariér. „Tyto stavby by neměly být aktuálními dešťovými srážkami ani případným nárůstem vodních hladin nijak ohroženy," podotkla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková, která dodala, že aktuální vývoj na řekách mohou lidé sledovat na webových stránkách www.pmo.cz.

Pomoc pro Čechy je připravena

Hasiči i pracovníci hradišťské i brodské oblastní charity přislíbili v případě potřeby pomoc v podobě vyslání svých lidí do postižených oblastí. Charita nabízí i materiální zásoby. Finanční sbírku pro zaplavené obce v těchto dnech vyhlásilo například občanské sdružení Korunka Luhačovice, patnáct tisíc už na konto zaplavených obcí poslala uherskohradišťská oblastní charita.

SOUVISEJÍCÍ Hradiště vyšle pomoc zaplavenému Písku