Jeden z našich politiků označil situaci v povodí Moravy za bojiště, kde se všechno mění každým okamžikem. Ve chvíli, kdy vychází tyto řádky, je možná už všechno úplně jinak. V Uherské Hradišti dosahovala hladina řeky Moravy až po oblouk mostu z Uh. Hradiště do Starého Města. Voda z toku zaplavila staroměstská stará ramena řeky (za Havají), vylila se na okolní louky a spodní voda ve sklepech ve Štepnicích se někde vyšplhala až do výše pětatřiceti centimetrů.

Už v pondělí informovala uherskoostrožská radnice rozhlasem o možnosti poskytnutí přístřešku v budově místní školy pro obyvatele, kterým voda zaplavila domy. Devětašedesátiletý Antonín Šimčík z Kvačic Slováckým novinám na ostrožském mostě sdělil, že on takovou velkou vodu pamatuje naposled v roce 1928 nebo 1929, kdy bylo zaplaveno celé okolí Uh. Ostrohu.

V kritické situaci se nacházejí občané Babic, kde je zatopeno zhruba sto rodinných domků ve dvou ulicích. S podobnou povodňovou situací musí v této obci bojovat poprvé v dlouholeté historii. „Po zhlédnutí stavu okresní protipovodňovou komisí, která si myslí, že řeka Morava může ještě „řádit", jsme začali v úterý od sedmé hodiny ranní evakuovat občany z ohrožených oblastí do budovy základní školy," řekl pro SN starosta obce.

V Nedakonicích se prozatím Morava vylévá do přilehlých lužních lesů, které podle slov starosty mají ještě určitou rezervu, takže v nejbližších hodinách mohli být obyvatelé Nedakonic klidní. „V noci z pondělí na úterý jsme dávali pytle s pískem na nejkritičtější místa. Musíme proto doufat, že to nějak přežijeme. Zatím se držíme."

Téměř stejná situace je také v Kostelanech, kde však během úterního rána stoupla hladina řeky Moravy o neuvěřitelných dvanáct centimetrů. „Naštěstí odchází největší množství vody do přilehlého lesa, jinak by byla obec pod vodou," ulevil si starosta Antonín Verbík, který přiznal, že současným stavem byl překonán rekord z roku 1936 o plných třicet centimetrů. Starosta nevyloučil možnost, že nespoutaný vodní živel v případě dalších přívalů vody od Přerova s sebou smete i kostelanský most.

V ohrožení bylo také Veselí nad Moravou. Davy Veselanů s deštníky korzovaly mezi mosty přes Moravu, náhony elektrárny „horní" Moravy u zámku a Baťova kanálu. Podle jejich informací bylo zcela zaplněno i odlehčovací rameno mezi Moravským Pískem a Veselím nad Moravou.

„Zabezpečena jsou nejkritičtější místa pytlovaným pískem, u zámku, aby se nezaplavila část Benátky, vojáci zabezpečili i část Rybáře u přívozu. Nešlo již zabezpečit zámecký park, který je pod vodou. Museli jsme opustit Plynostav, kde jsme nakládali písek. Zdržování na mostech je zakázáno, protože mosty jsou již teď v ohrožení," řekl nám u zámku ředitel Technických služeb Veselí nad Moravou Ferdinand Tyllich. Již v půl páté pondělního rána zaplavila voda dům rodiny Hálových naproti kostela sv. Andělů strážných.

„Voda začala nejdříve stoupat kanály, stačili jsme ještě nábytek přestěhovat do patra. Na zabezpečení tady padlo šest kubíků písku, ale nebylo to nic platné, voda z řeky již přetekla," řekl nám držitel smutného primátu Pavel Hála. „Děti jsme přestěhovali k dědovi," dodal. Podle posledních zpráv z úterního dopoledne zaplavila voda tenisové kurty, zahradnictví a průjezd mezi Moravským Pískem a Veselím již nebyl možný. Rozvodnila se i Velička na Horňácku, podle informací našich zpravodajů je zaplavena Petrušská dolina, voda se vylila i v Javorníku a Velké, ale situace není přes všechny nepříjemnosti tak kritická jako povodí Moravy.

Seriál POVODNĚ 97' sledujte každý den v tištěném vydání Slováckého deníku