„Jejich nakupení může vést k lokálnímu vylití vody z břehů. Na Moravě se tradičně objevují problémy v oblasti nadjezí pevného jezu v Uherském Ostrohu a v úseku Rohatec až Hodonín,“ uvedl provozní náměstek závodu Středí Morava Jiří Barouš.

Odborníci z Povodí předpokládají také vytváření ledových bariér na říčce Okluka v Uherském Ostrohu, asi kilometr před soutokem s Moravou. Na řece Moravě v případě potřeby uvolňují ledové bariéry a využívají odlehčovacích ramen na pohyblivých jezech v Uherském Ostrohu, Veselí nad Moravou a Hodoníně. U menších říček, jako je právě Okluka, přichází ke slovu i nasazení kráčejících bagrů.

V Uherském Ostrohu dohlížejí na řeku Moravu představitelé obce, kteří však problémy neočekávají. „Zatím není třeba přijímat nějaké opatření, ale na to máme povodňovou komisi, jejímž členem je i velitel dobrovolných hasičů. Morava i Okluka protékají přímo městem, takže pod dozorem jsou prakticky pořád,“ komentoval situaci starosta Uherského Ostrohu Vlastimil Vaněk.

Předpověď meteorologů potvrzuje příchod oblevy právě do našeho regionu. „V neděli vystoupí teploty přes den na mínus dva až plus dva stupně. V pondělí na jeden až čtyři stupně a bude oblačno až zataženo, místy s dešťovými přeháňkami,“ uvedl službu konající meteorolog Milan Šálek z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Během příštího týdne se nebude ráz počasí podstatněji měnit. V nížinách budou převažovat dešťové nebo smíšené srážky.