Meziříčí: voda zabíjela zvířata

Povodně si vyžádali první oběti nejen mezi lidmi, ale i zvířaty. O uhynulé slepice se museli postarat místní policisté.

Na městkou policii se obrátili žadatelé o odvoz mrtvé drůbeže. „Vzhledem k výjimečnosti situace byly povoláni městští strážnici. Jednalo se však jen zhruba desítku kusů slepic. V pytlích jsme je pak odvezli do psího útulku v areálu Technických služeb,“ řekl ředitel valašskomeziříčské městské policie Jan Camfrla.

Podle pracovníka psího útulku Zděnka Blažka je v areálu přistaven kafilerní box na uhynulá zvířata. „Ve čtvrtek ráno dovezli policisté první uhynulou drůbež z oblasti Krhová,“ potvrdil Blažek. Přijede si pro ni speciální vůz, který kusy odveze do asanačního závodu v Životicích, ve kterém se odpady odstraňují.

O pomoc valašskomeziříč­ských policistů mohou požádat všichni, kdo řeší podobný problém.

Kvůli povodni zemřel muž na infarkt

Valašsko má prvního mrtvého. Pětačtyřicetiletý muž z Valašského Meziříčí – Byniny zemřel ve středu v noci na srdeční zástavu. Náhlými událostmi byl podle mluvčího záchranářů Petra Olšana natolik rozrušen, že jeho organismus podlehl. „Kolem půl deváté jsme dostali telefonát, ve kterém nás žádali, abychom přijeli k náhlé srdeční příhodě,“ informoval Olšan. Zuřící povodeň ovšem ztížila posádce s lékařem přístup k pacientovi natolik, že záchranáři na místo dorazili pozdě. „Pacient následkem zástavy upadl do bezvědomí a nedýchal. Po několika desítkách minut oživovacích pokusů se jim podařilo obnovit srdeční akci. V kritickém stavu byl transportován na ARO nemocnice ve Valašském Meziříčí. Zde bohužel následkům srdečního selhání podlehl,“ konstatoval. S tím, že posádka se k pacientovi dostala až za pomoci profesionálních hasičů.

Bynina Hrachovec a Krhová obyvatelé odklízejí nánosy bahna

V místních částech Valašského Meziříčí Bynině, Hrachovci a Krhová voda v noci zaplavila převážně komunikace. Pod vodou je také velká část sklepů.

V centru Krhové je zhruba dvaceticentimetrový nános bahna. „Nyní bojujeme s odpady a potřebujeme vysoušeče. Doprava a elektřina je již v pořádku, stále však trvá omezení dodávek teplé vody,“ potvrdil mluvčí valašskomeziříčské radnice Josef Beneš.

Zašová se potýká s následky ničivé bouře

Mezi místa nejvíce zasažená mohutnou průtrží patří i Zašová. „Stále uklízíme a postupně mapujeme škody. Nejvíce to odnesl horní a dolní konec obce,“ informovala ve čtvrtek dopoledne starostka Zašové Anna Mikošková. „Bylo to velmi rychlé, takže lidé nestačili ani nijak zareagovat a případně vynosit věci ze sklepů,“ popsala. „Do likvidace následků povodně se zapojili obyvatelé, zašovští i veselští hasiči, ale také domácí firmy, které poskytly techniku,“ poznamenala Anna Mikošková. Obyvatelé Zašové se shodují, že něco takového ještě nezažili. „Pršelo zhruba od šesti do sedmi hodin. Během dvaceti minut se hladina potoka zvedla o tři metry. Bylo to horší než při velkých povodních v devadesátém sedmém,“ popsal Vladimír Štěpán, který pomáhal organizovat následky ničivé přívalové vody. Podle jeho informací byly zasaženy všechny domy ve vzdálenosti zhruba sto metrů od Zašovského potoka. „Mosty nyní kontroluje statik,“ dodal Štěpán.

Hasiči zachránili třináct osob

Celkem třináct osob v noci ze středy na čtvrtek zachránili hasiči v zaplavené oblasti Valašskomeziříčska. Nejvíce zásahů měli v Lešné u Valašského Meziříčí, kde zachránili devět lidí. „Zatím nemám bližší informace, jednotky jsou stále v terénu. Nicméně hasiči zachránili člověka ze zatopené garáže, rodinu s malými dětmi z rodinného domu, voda odřízla jednoho člověka, který zůstal na mostě, uvězněné řidiče v osobních a nákladních autech. Hasiči pomáhali i zdravotnické záchranné službě při oživování muže s infarktem,“ potvrdil před chvílí mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Situace v Lešné je opravdu vážná. „Vemte si lopaty a přijďte nám pomoci,“ vzkázal zoufale starosta Jiří Šnajdar.

Valašské Meziříčí hlásí uhynulá zvířata, nejde teplá voda

Čerpání vody ze zaplavených sklepů, ucpaná kanalizace a odvoz nahromaděného odpadu – to jsou dnes ráno nejčastější požadavky, s nimiž se obyvatelé Valašského Meziříčí obracejí na zdejší radnici a Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje.

„Na městskou policii se obrátili také první žadatelé o odvoz uhynulých zvířat, především drůbeže,“ informoval mluvčí radnice Josef Beneš.

V Meziříčí jsou obyvatelé rovněž bez teplé vody. Společnost CZT, která zásobuje teplem většinu města, oznámila, že v důsledku zaplavení parovodu byla přerušena dodávka teplé vody. „Předpokládáme, že odstávka potrvá do 16 hodin,“ sdělil jednatel firmy Jan Lukáš.

V Zubří voda zničila most

Zatopené sklepy, průrvy pod cestami, poškozené vedení elektrického napětí. Tak to po středečním přívalovém dešti vypadalo ráno v Zubří. „Škody jsou obrovské. Něco takového tady nikdo nepamatuje. Hasiči stále odčerpávají vodu ze zatopených sklepů,“ komentoval zkázu přímo z terénu starosta města Lubomír Vaculín. Informoval, že u rozcestí na Staré Zubří voda těžce poškodila most, který se částečně zbořil. „Ještě v noci jsme s plynaři obcházeli město a kontrolovali, zda nedochází k únikům plynu. Teď se jen obáváme, aby nepřišly další deště,“ svěřil se Lubomír Vaculín.

zpravodajové Deníku

Čtěte také:

Voda zaplavila stovky domů na Valašsku