Výmluvným způsobem to ukázala letošní zvednutá hladina řeky Moravy, která v posledních dnech hrozila povodní.

V případě povodní je nejohroženější čtvrtí v Uherském Hradišti městská část Rybárny, a to i přes již realizovaná protipovodňová opatření, na kterých se pracovalo ihned po povodních v roce 1997.


„Stavbu hráze zbrzdily majetkoprávní jednání s majiteli tamních pozemků. Zbudování hráze a protipovodňové stěny se bude konat ve čtyřech etapách. Musíme ji postavit do roku 2013 a celkové náklady se vyšplhají na zhruba 250 milionů korun,“ sdělil starosta Uherského Hradiště Libor Karásek.

Druhou slabinou, kterou letošní povodně odhalily, je chybný informační systém vycházející z hráze ve Spytihněvi. „Ukázalo se, že systém nesprávně vyhodnocoval informace o průtoku v řece Moravě. Nyní budeme společně s Povodím Moravy pátrat po příčinách, které musíme odstranit,“ dodal Karásek. Podle starosty je zdokonalení systému informovanosti o skutečném stavu vody mimořádně důležité mimo jiné i pro rozhodování krizového štábu.

„V jeden okamžik jsme měli informace, že kapacita koryta Moravy je na samé hranici udržitelnosti. Kdybych se tam tu noc, kdy jsem údaj obdržel, nejel na kritická místa podívat, musel bych vyhlásit evakuaci Rybáren i nemocnice. Přímé zjištění situace však ukázalo, že situace není zdaleka tak dramatická a evakuace by byla zbytečná,“ vysvětlil Karásek. Za pravdu mu dává i provozní náměstek Povodí Moravy Jiří Barouš. S tím, jak si břehy Moravy a dosud provedená protipovodňová opatření poradily s přívaly vody, je ale nadmíru spokojený.

„Díky těmto opatřením byla situace nesrovnatelně lepší než v roce 1997 a výrazně lepší než v roce 2006,“ konstatoval. Podle jeho mínění se v uplynulých dnech mimořádně osvědčila nová protipovodňová zeď nad přístavištěm v Uherském Hradišti.

„Pomohly i dvě nové těsnící stěny v březích u řeky v lokalitě Jaktáře, v mařatickém rameni Moravy a v revíru Výrovka a Koňov u staroměstských luk. Ty jsme nechali instalovat loni na podzim,“ dodal Barouš. Významným způsobem vodu pomohlo zadržet i zpevnění (přitížení) hrází kolem Moravy. „Velmi se těším, až zbudujeme protipovodňovou hráz kolem Rybáren. Tato bariéra by měla končit u Baťova kanálu a Rybárny ochrání i v případě protržení hrází na staroměstských loukách,“ poznamenal Barouš.

Na protipovodňové zabezpečení nedočkavě čekají i obyvatelé slovácké metropole. „Bydlím sice ve třetím patře na sídlišti Stará Tenice v blízkosti řeky Moravy, vylití toku by ale pro nás znamenalo zaplavení sklepů, parkoviště a zřejmě i dočasnou odstávku vody a elektřiny,“ poznamenal Radek Nožička, který i v posledních dnech sledoval každý nárůst vodní hladiny Moravy s velkými obavami.