„S sebou jsme si nesli svoje osobní prosby a úmysly. Při 9. svatováclavská pěší pouti z Velehradu na Hostýn jsme také putovali s prosbami za církev a vlast, za mír, za Svatého otce, naše biskupy, kněze a kněžská povolání, za všechny, kdo u nás nesou odpovědnost za společnost,“ neváhal se svěřit poutník P. Jan Peňáz, předseda Matice velehradské.

Než se poutníci vydali na cestu ke sv. Hostýnu, a to přes Pohořelice a Štípu u Zlína, kde také nocovali, zavěsil páter Peňáz na krk pěti novým poutníkům dřevěné cyrilometodějské křížky.

„Já už s našimi ratolestmi absolvoval stejnou trasu, kterou jsme absolvovali tentokrát, třikrát, a to v rámci Poutí otců s dětmi. V pátek jsem se na svatováclavskou pěší pouť vydal poprvé, protože to bylo přání mé manželky Karolíny,“ svěřil se Marian Flekač ze Strání.

Netajil se tím, že jejich dvě děti studují na velehradském Stojanově gymnáziu, syn na něm letos maturoval a studuje vysokou školu v Praze.

 "Jednu noc jsme strávili v nově otevřených šatnách pro fotbalisty v Pohořelicích. Bylo to nejen ve sportovním duchu, ale také v duchu velké pohostinnosti místních. Ti byli tak milí, že nás pozvali i na loučení se svobodou jednoho z místních mládenců. Poutníci, kteří nebyli tak unavení jako já, tam šli a nelitovali,“ dal nepokrytě najevo P. Jan Peňáz. Dodal, že ve Štípě, kde poutníci spali, bylo tradičně vřelé přivítání z hlediska těla i duše.

Vyvrcholením třídenního putování, při němž se modlilo i zpívalo, byla mše svatá v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na sv. Hostýně. Celebroval ji P. Michal Seknička, rodák z Laviček u Velkého Meziříčí.