Především se bude jednat o pět tisíc jeřábů oskeruší. První z nich byl loni v dubnu slavnostně vysazen u parkoviště před Hotelem u Velehradu.

„Oskeruše je strom poutníků. Jeho plané ovoce si kdysi lidé nosili na poutě pro osvěžení i jako klasický zdroj vitamínů,“ prozradil Vít Hrdoušek, předseda Inex – Sdružení dobrovolných aktivit regionální pobočky Bílé Karpaty a odborník na pěstování oskeruší. S výsadbou starších druhů ovocných stromů mezi Rusavou a Hostýnem se začalo už vloni na podzim. Oskeruše by se kolem poutní cesty mezi Hostýnem a Velehradem měly začít vysazovat letos na jaře, nejpozději však na podzim. „Výsadba pěti tisíc oskeruší o výšce jeden a půl metru bude probíhat podle schválené koncepce zhruba tři až pět let. Semínko té vloni vysazené oskeruše, první na poutní cestě, pochází z Chřibů,“ potvrdil Hrdoušek s tím, že podle projektu by měla většina vysazovaných jeřábů oskeruší pocházet ze slováckého či valašského regionu. „Počítáme s tím, že na výsadbě oskeruší, stromů Slovácka, se budou podílet lidé, jejichž regionem poutní cesta prochází, nikoliv nějaká cizí firma,“ objasnil Hrdoušek.

Oskeruše neprávem upadla v minulosti v Česku i v Evropě v zapomnění. Pro svůj dekorativní vzhled zejména v době zrání by měla tato dřevina nalézt opět výraznější uplatnění v ovocných sadech. „Pro záchranu oskeruše a dalších tradičních odrůd ovoce udělali v posledních letech kus práce kupříkladu v Nedachlebicích nebo v Modré. V jejím okolí jsme spolu s místním starostou Miroslavem Kováříkem vysadili celou řadu oskeruší, z nichž nejhezčí je ta ve skanzenu, která už v šesti letech plodí,“ pochvaluje si Hrdoušek, který dělá erbovnímu stromu Slovácka propagaci po celé Evropě. „Spolu s dalšími odborníky připravuji projekt Oskeruše – strom Evropské unie, ale i další aktivity, které se týkají pěstování jeřábu oskeruše v Chorvatsku a Itálii,“ shrnul své záměry Hrdoušek.

Zdeněk Skalička