„Co je svatý Antonín uctíván na tomto místě, se nikdo asi nepokusil spočítat, kolik lidí sem za tu dobu připutovalo. Historický pohled na těch 350 let zpět je pro nás silným povzbuzením. Jsme součástí dlouhého řetězce a na nás teď záleží jestli další staletí bude nejen toto místo poutním místem, ale zda i tento národ bude získaný pro Krista,“ uvedl ve své promluvě Jan Graubner.

Upozornil také na spoluzodpovědnost, kterou každý z křesťanů má.

„V naší společnosti se dnes mluví o tom, že nám vymírá. Jsou různé obavy. Já myslím že křesťané nemusí propadat žádným strachům a obavám. Musí mít odvahu Kristovo slovo přijmout a podle něho žít. Odvahu dát na první místo Krista a ne sebe,“ řekl na poutním Antonínku moravský metropolita.

V Uherském Brodě se uskutečnil krajský sokolský slet.
Sokolové se slétli do Brodu. Zavítalo jich tam na 750

Přeplněná parkoviště na loukách lhotského i blatnického katastru svědčila o tom, že si arcibiskupova slova vyslechly mimořádně početné davy poutníků.

„Nevím, nakolik byla letošní účast rekordní, ale tato louka s kapacitou větší než tisíc automobilů byla těsně před začátkem hlavní mše úplně plná. Určitě přijelo o hodně víc aut než vloni v tuto dobu,“ řekl Deníku jeden ze lhotských organizátorů parkování.

Jeho slova potvrdila také Alena Střenková z Matice svatoantonínské.

„Mám dojem, že dorazilo víc lidí, než jindy. A nejspíš i víc než deset tisíc. Projevilo se to také vysokou účastí na doprovodných pořadech odpoledního programu. I když musím přiznat, že řadu lidí přilákaly také poutní atrakce,“ poznamenala Alena Střenková.

Poutní místo Sv. Antonínek letos slaví 350 let od posvěcení základního kamene pro svou rotundu sv. Antonína Paduánskému v roce 1668.
Voda došla i na poutním Antonínku. Shánějí peníze na vrtanou studnu