„Je to šílené. Kdo jezdí denně přes Kunovice, je vyřízený. Cesta městem trvá desítky minut. Jestli to potrvá rok, bude to nepřetržitá kalamita,“ zoufal si na kunovickém parkovišti řidič Radek Slinták.
Jeho pocity sdílí i kunovický starosta Jiří Vařecha. „Zaznamenávám skoro denní stížnosti. Především starší lidé se ani nemohou dostat k doktorovi. Navíc je tu permanentní hluk, který tu býval jen ve špičkách,“ tvrdí starosta.
Dřívější studie ukazovaly, že městem projelo při zátěži za den asi čtyřiadvacet tisíc aut. „Troufnu si říct, že teď je to ještě víc,“ odhadl Vařecha.
Takové množství vozidel způsobuje problémy i Ostrožské Nové Vsi. Trpí jak místní komunikace, tak obyvatelé. „Kvůli nárůstu provozu není jednoduché ani přejít přes silnici. Tu máme navíc ve špatném stavu. Až skončí uzavírka, měli bychom se ale dočkat opravy,“ mírnil potíže novoveský starosta Stanislav Tureček.

V Ostrohu je provoz ještě plynulý

Stav dopravy není o mnoho lepší ani v Uherském Ostrohu. Provoz je tam ale podle místostarosty Vlastimila Kuřimského v rámci možností plynulý. „S okolními obcemi se přesto asi spojíme a budeme apelovat na vyšší orgány, aby se se stávající situací něco dělo,“ plánuje místostarosta. Za pokus podle něj stojí aspoň snaha o zkrácení doby uzavírky. Velkou šanci na úspěch ovšem nevidí. Starostům se ji totiž před zahájením oprav už zkrátit podařilo.
Práce by měly trvat až do konce září příštího roku. Naděje na rychlejší dokončení ale zůstává. Potvrdil to Martin Bedrava ze Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje. „Stavební firma nemá zájem opravu prodlužovat. Znamenalo by to pro ni vyšší náklady. Když bude příznivá zima, myslím, že je schopna dokončit stavbu už v červenci,“ věří vedoucí oblasti Hodonín. Uzavření písecké silnice směrem na Bzenec i Polešovice je podle něj nejlepším řešením. Práce na obou úsecích probíhají současně.
To ale přidělává starosti Polešovjanům, kteří přes Písek jezdí nebo tam pracují. „Lidé musí jezdit přes Ořechov a Domanín. Taky nám sem občas najede kamion, který míří na Kyjov. Je tu prudká zatáčka a úzké cesty, takže to je docela problém. Snad se to ale zlepší,“ doufá polešovický starosta Michal Zapletal.

Kudy do Písku? Přes pole

Do Moravského Písku se Polešovjané dostanou i „zadem“ po poli kolem domů na kraji obce. Toho ale podle tamního starosty Jana Tihlaříka zneužívají řidiči nákladních aut. „Jezdí přes pole, kde je zaseté, a dělají škody. Je jim všechno jedno. To nejsou normální lidé. Máme jich několik vyfocených a budeme podávat trestní oznámení,“ rozhořčil se starosta.
Dlouhé opravy místní komunikace se ale zastává. „V následujících letech se mají spravovat silnice v Kunovicích, Ostrožské Nové Vsi i Uherském Ostrohu. Když by se nespravil Písek, kudy by řidiči jezdili – Čínou?“ ptal se s nadsázkou Tihlařík.

Co říkáte dopravní situaci v Kunovicích?

Ivana Jurásková, 34 let, na mateřské dovolené, Kunovice
Je to hrozné. Bydlíme přímo u silnice. Nemůžeme otevřít okno, dům nám praská. Ale nenadělám nic. Je to katastrofa.


Roman Kováč, 25 let, dělník, Kunovice
Je to tady opravdu velice špatné. Všude je plno aut. Když jdu do práce nebo ven, mám problém vůbec přejít přes silnici.


Olga Strašáková, 47 let, učitelka, Kunovice
Nelíbí se nám to, ale musíme se s tím vypořádat. Chce to pevné nervy. Až se budou spravovat Kunovice, budou zase nadávat ostatní.


Michal Blažek, 44 let, řidič, Kunovice
Začíná to každý den ráno a končí večer. Bydlím u cesty a jsem rád, když mě řidiči pustí, abych mohl vyjet z garáže. Chce to začít stavět obchvaty.


Zdenka Rudecká, 67 let, v důchodu, Kunovice
V pondělí jsme jeli do Hradiště krokem. Pokud to takové bude ještě rok, je to zoufalé. U cesty naštěstí nebydlím.

Související článek:

Moravský Písek je uzavřený. Objížďky jsou na internetu

Za zácpy v Kunovicích mohou dvě uzavírky