Slavnostní mši bude celebrovat státní sekretář Vatikánu kardinál Tarcisio Bertone, hned po papeži druhá nejvýznamnější osobnost katolické církve. Poutníci se kromě bohoslužeb mohou zúčastnit například přepisování bible, výstavy uměleckých prací vězňů ve Stojanově gymnáziu či dnešního večerního koncertu na prostranství vedle baziliky.

„To, že kardinál Bertone z řady pozvání přijal právě to na Velehrad, se dá považovat za uznání velkého významu cyrilometodějské poutě,“ poznamenal Josef Kořenek z organizačního týmu.

Program Dní lidí dobré vůle zahájí v úterý 3. července ve 13 hodin konference na aktuální téma Etika a fotbal. Semináře se kromě jiných zúčastní také fotbalový internacionál Antonín Panenka. Ve středu od 13 hodin mohou zájemci pokračovat v ručním přepisování bible, nebo se zúčastnit mezinárodního setkání vozíčkářů či navštívit také několik zajímavých výstav. K vidění mají být například oceněné snímky z fotografické soutěže Velehrad 2006. Novinkou je jedinečná prezentace děl uvězněných lidí z celého světa.

Lze vidět výběr prací patnácti set vězňů. Unikání výstava se právě na Velehrad dostala poté, co ji zhlédli obyvatelé mnoha světových metropolí. Středeční program bude kulminovat večerním koncertem hvězd. Letos kromě již tradičního Hradišťanu potvrdili účast i slovenský interpret Vašo Patejdl či nadějná česká pěvecká hvězdička Ewa Farna.

„Mohu jen těžko vyzvednout některou z částí programu nad jinou. Radost mám například z dětské soutěže fotbalových dovedností, kterou chce navštívit i kardinál Bertone,“ doplnil Kořenek, jenž se o program na Velehradě stará již osmým rokem. Vyvrcholením každoročního červencového velehradského setkávání je slavnostní poutní mše svatá, kterou stejně jako večerní koncert slavnostně do éteru přenáší Česká televize a Český rozhlas. Té se kromě Bertoneho zúčastní biskupové Čech, Moravy a Slezska. Součástí svátečního dění je také přítomnost stánkařů.

„Rozmístění stánků i jejich počet je stejný jako v předešlých letech. Přihlášeno je na sto dvacet prodejců,“ upřesnila Jitka Háblová, pracovnice velehradského obecního úřadu. Velkým zájmem o národní pouť a večerní koncert každoročně doprovází nárůst dopravy v přilehlém okolí Velehradu. Letos však bude poutní místo před motoristy chráněno uzavírkou.

„Začátek uzávěry je naplánován na středeční sedmnáctou hodinu a konec na čtvrtek ve dvacet hodin. Do obce se auty dostanou pouze místní a ti, kteří budou mít povolení. Pro přijíždějící od Zlechova jsme připravili novinku. Od tupeského hřiště bude jezdit kyvadlově na Velehrad mikrobus,“ upřesnil připravenost na akci vedoucí hradišťského dopravního inspektorátu Josef Hnilička. Na příjezdu do Starého Města pak bude podle jeho slov pro řidiče připraveno záchytné parkoviště, odkud budou kyvadlově jezdit autobusy. „O plynulost provozu se bude starat sedmnáct policistů,“ doplnil Hnilička.
Podrobný program najdete ve středečním týdeníku