Celkem 14 strongmanů se sešlo na skate parku u tamní městské sportovní haly, aby tam změřili své síly v několika disciplínách.

„Závody jsou pod dozorem rozhodčích a pořadatelů Martina a Miroslava Moťáňových a pod Českou federací Strongman,“ řekl Milan Hebelka, který klání moderoval.

Odstartovalo jej přenášením hrazdy s třistakilovým závažím na ramenou, což označili jako Super Yoke. Poté následovala část s názvem Tire flip, která je prý podle Miroslava Motáně pro diváky nejatraktivnější.

Jednalo se o zvedání 450 kilových pneumatik v časovém limitu 60 vteřin. Cílem byl nejvyšší počet otočení pneumatiky. Ve třetí disciplíně měli soutěžící za úkol během minuty utáhnout co nejdále saně těžké 315 kilo.

„To bylo pro závodníky nejnáročnější, protože to nedělá každý pořadatel, takže soutěžící na to nejsou zvyklí. Je to náročné jak psychicky, tak fyzicky,“ okomentoval Miroslav Motáň úkol s názvem Sled Pull.

Pořadatelé soutěžící neušetřili ani od zvednutí 120 kilového soukolí do propnutých paží zvaného Axle lift. S postupujícím časem stálo strongmany stále více úsilí dotáhnout úkol až do konce, ozývaly se proto zuřivé i bolestivé výkřiky. Tři a půl hodiny trvající klání zakončila poslední disciplína, kde již bylo vyčerpání zjevné.

„Farmářská chůze neboli kufry, kdy má soutěžící v každé ruce sto třiceti kilové závaží, servalo minimálně polovině mozoly na dlaních,“ okomentoval Miroslav Moťáň důvod neúspěchu mnohých siláků v tomto úkolu.

Jedním z takových byl i Vojtěch Bouček, horký favorit na první příčku, který zvítězil v posledních dvou závodech. Na prvním místě se umístil Zdeněk Mühlhauser, který tento rok zaznamenal úspěch také v Chodové Plané, kde se zapsal do České knihy rekordů, když zdvihl dvanáct plných sudů za 34 sekund.

„Děkuji hlavně publiku za podporu,“ pochvaloval si dvoumetrový vítěz z Prahy, který za nejlepší výkon získal pohár. Ten obdrželi i Tomáš Hanák a Zdeněk Vávra, kteří obsadili druhou a třetí pozici. 

Autorka: Jana Blahošová