„U nás na Modré posvátný plamínek z Betléma roznášejí skauti a skautky už poosmadvacáté, v Tupesích počtyřiadvacáté, na Velehradě se k této akci připojili později,“ uvedl Miroslav Kovářík, vůdce skautského střediska Modrá a starosta tamní obce.

V rámci skautského střediska začali v sobotu 23. prosince roznášet Betlémské světlo jako první skauti ze střediska Tupesy, a to v 9 hodin dopoledne. „Rozděleni byli do šesti skupinek. Z počtu sedmadvaceti skautů, kteří se tradiční akce zúčastnili, mám velkou radost. Betlémský plamínek roznesli po domech v obci za tři hodiny,“ neskrýval radost vedoucí tupeského skautského střediska a starosta obce Oldřich Vávra.

Devadesát minut po sobotním poledni začali už roznášet betlémské světlo naděje skauti z Modré za doprovodu starosty Miroslava Kováříka. Při hřejivém stisku ruky popřál svým spoluobčanům krásné prožití vánočních svátků a pozval je na podvečer Božího hodu vánočního na živý betlém. „Betlémské světlo, je symbolem míru, klidu a přátelství, a má díky těmto hodnotám velmi blízko k myšlenkovým základům skautského hnutí. Předávání posvátného plamínku není ale spojeno s žádnou charitativní sbírkou,“ zdůraznil Miroslav Kovářík. Akce má podle něj přinést lidem radost a vánoční pohodu.

Velehradští skauti si v sobotu odpoledne zamířili zapálit svíčky ve svých lucerničkách do baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Při krátké bohoslužbě slova jim velehradský farář páter Petr Přádka SJ připomenul, že Betlémské světlo symbolizuje šíření evangelia od místa narození Ježíše Krista do celého světa. „Ten symbol je zvlášť pro dnešní dobu velice silný. Ať ten betlémský plamínek září v domovech našich rodin. Ať v nich panuje Boží láska a Boží pokoj,“ řekl skautům otec Přádka.

Popřál jim krásné prožití svátků vánočních a oni se ve skupinkách rozešli s rozsvícenými lucerničkami po Velehradě, aby posvátným plamínkem z Ježíšova rodiště prozářili tamní domovy. Zvláště pro seniory byla jejich návštěva, při níž jim zazpívali koledy, vzrušující a impozantní chvilkou.

„Ono to není jen tak, starat se o hořící svíčku celé dny a noci, aby nezhasla anebo něco nezapálila. Ale za ty roky o Betlémském světle vědí snad všichni lidé v obci, že ten, kdo jej bude chtít mít doma, může si zajít v čase vánočním, a to až do 6. ledna do baziliky, a tam si světlo od stále hořící svíce připálit,“ dodal páter Petr Přádka SJ.

Myšlenka šíření Betlémského světla vznikla v roce 1986 v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Světlo přátelství, jak byl betlémský plamen také nazván, se do Česka dostalo až po pádu komunistické vlády. V prosinci 1989 ho brněnští skauti přivezli až pod sochu sv. Václava v Praze. Plamen k nám tradičně putuje z místa narození Ježíše Krista, Betléma, přes Rakousko, kde ho rakouští skauti předají skautským delegacím z celé Evropy. Na Velehrad bylo letos Betlémské světlo přivezeno 17. prosince.