Jsou to ti, kteří by měli jít svým chováním ostatním příkladem.

„Velmi špatně se na Hradišťsku chovají zejména řidiči autobusů. Když jede sanitka, klidně vyjedou ze zastávky, jen aby vzápětí dali směrovku a zastavili,“ upozornil zástupce ředitele Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Anton Vaňo.

Nebezpečným jednáním se podle něj vyznačují i řidiči nákladních aut. „Stává se, že při průjezdu sanitky vůbec nereagují na výstražná znamení, nebo dokonce předjíždějí,“ dodal Vaňo, kterému zůstává občas rozum stát i nad vozidly autoškoly. „Zrovna před měsícem nereagoval na Hradišťsku vůz autoškoly na sanitku a vjel jí do cesty. Co potom chcete po ostatních řidičích, pokud se takto jezdí v autoškole,“ zmínil Vaňo.

Světlé výjimky mezi profesionálními řidiči podle něj představují taxikáři. Ti patří údajně mezi ty nejslušnější. Stížnosti záchranářů policisté nepotvrzují. Řidiči autobusů či kamionů z řady nevybočují. „Nemůžeme říct, že by se chovali na silnici vyloženě špatně a nedodržovali předpisy. Nejsou bezohlednější než ostatní,“ upřesnila hradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková.

Riskantní jízda ale není pro profesionální řidiče ničím výjimečným. Tvrdí to jeden z hradišťských řidičů nákladních aut, který si kvůli obavám ze ztráty zaměstnání nepřál zveřejnit své jméno. „V řadě lidí se po čase na silnici ta bezohlednost chtě nechtě vytvoří. Musíme jezdit na čas a nikdo nemá chuť zajet ke krajnici a zastavit. Znám ale i pár velice slušných kluků, co jezdí s kamionem nebo dodávkou,“ mírnil problémy řidič. Porušování silničních předpisů a pravidel slušnosti připouští i Ivan Kallus z dopravní společnosti ČSAD Uherské Hradiště. „Řidiči našich autobusů jsou školení a dobře poučení. Na silnici ale vždy záleží na konkrétním člověku. Odmítám ale, že by byly problémy pravidelné,“ poznamenal Kallus, který žádnou stížnost záchranářů nezaznamenal.