Mezinárodní středoškolská soutěž Formule 1 ve školách se v České republice pořádá od roku 2009 a zvláště na východě Moravy získává na popularitě. Letos jsou z celkových jednadvaceti tuzemských účastníků hned čtyři ze Slovácka. Sezona nyní pomalu spěje ke svému konci, několikačlenné stáje se intenzivně připravují na národní kolo. To se uskuteční 20. a 21. dubna na Smíchovské střední průmyslové škole v Praze.

„Pracujeme na tom od září. Nejdříve jsme navrhovali modely formulí na papíře i počítači, provedli zkoušky v aerodynamickém tunelu a podle toho vyhodnocovali, který z modelů bude nejlepší. Výroba samotného monopostu trvala sedm hodin. Na tu bychom ale ve škole neměli podmínky, zadali jsme ji proto externě," popisuje své několikaměsíční úsilí trio Stanislav Mach, Marek Špičák a Lukáš Breznický z Moravia Industry teamu, který působí na Střední škole průmyslové, hotelové a zdravotnické v Uherském Hradišti a jehož mediálním partnerem se stal Slovácký deník.

Pokud máte dojem, že jde o nějakou studentskou hru, budete vyvedeni z omylu. Samotné závody mezi jednotlivými týmy se konají na oficiální pětadvacetimetrové dráze za dohledu traťových komisařů. Formule pohání oxid uhličitý, měří se celkový čas i reakční doba. Důležitá je také prezentace v boxech s výzdobou v týmových barvách a ústní technické představení projektu před porotou.

„Oběhali jsme hodně firem v okrese, abychom mohli všechno zaplatit. Nakonec se nám podařilo od sponzorů sehnat bezmála 40 tisíc korun. Vyřizujeme si marketing, týmové oblečení, reklamní předměty, propagaci. Třeba při jednání s italským šéfem jedné společnosti nepadlo ani jedno české slovo. V tomto směru nám to přineslo velké zkušenosti," vyjmenovali hoši z Moravia Industry, kteří v soutěži působí druhou sezonou.

O motivaci mají postaráno. Nejlepší tým z národního finále totiž postoupí do celosvětového kola v texaském Austinu. Tam navštíví I reálný okruh Formule 1 s ukázkou několika monopostů. „Absolutní světový šampion pak získá stipendium pro všechny členy týmu na Londýnské univerzitě v oboru automobilový inženýr," říká projektová koordinátorka soutěže Ilona Talašová.

Kromě Moravia Industry budou barvy hradišťské průmyslovky reprezentovat hoši z Joker teamu a Thunder racing teamu. Na startovní čáru se postaví i Blue Devils ze Střední průmyslové školy a obchodní akademie v Uherském Brodě. „Studenti si nejenom zopakují záležitosti, které probírali v hodinách. To už nejsou školní příklady, ale praktické věci a vždy se může vyskytnout něco, s čím se původně nepočítalo. Takže se naučí řešit krizové situace, improvizovat a především pracovat týmově," oceňuje myšlenku soutěže, která se poprvé pořádala v roce 2000 ve Velké Británii, pedagog brodské průmyslovky Jaroslav Hábl.