„Nechtěli mi dopis dát. A to jsem měl plnou moc, kterou jsem si vyřídil jenom proto, abych se mohl postarat o synovy záležitosti. Bylo to psaní z odboru životního prostředí. Z úřadu museli ten dopis poslat znovu na mě,“ kroutí nechápavě hlavou Mahdal s tím, že tomu se podle něj říká dokonalý úřední šiml.

Obdobné zkušenosti s poštou mají i další lidé. „Před časem poslal otec z ciziny své dceři poštou peníze, a to právě v době, kdy byla na stáži v zahraničí. Tyto peníze nemohl nikdo z příbuzných bez průkazu zmocněnce vyzvednout,“ vyprávěla příběh své sousedky Monika Horní z Uherského Hradiště.

Česká pošta však striktně hájí své předpisy, které přesně stanovují postup v takovýchto případech. „Plnou moc neuznáváme. Pro tento účel je třeba si na kterékoliv poště vyřídit průkaz zmocněnce, který je takovou poštovní plnou mocí. Pokud však jde o zásilku určenou do vlastních rukou, jedná se o placenou službu a v takovém případě ji nemůžeme vydat nikomu jinému, než komu je určená,“ obhajuje postupy mluvčí České pošty Dita Václavíková.

Podle vedoucí odboru životního prostředí uherskobrodské radnice Petra Vozára se jim obdobné případy čas od času stanou. „Pokud má dotyčný zmocnění, které jej opravňuje k převzetí, tak mu doklady vydáme i přímo u nás,“ nabídl možné řešení Vozár.

O existenci poštovního průkazu zmocněnce řada lidí neví. „Vůbec jsem netušil, že něco takového je. Pokud jde o obyčejné věci a plná moc je úředně ověřená a má potřebné náležitosti, je to zbytečná byrokracie,“ poznamenal Luděk Galuška ze Starého Města.