„První tři ročníky jsme pořádali u mě doma na Salaši, pak až roku 2018 na Dolní hospodě a od roku 2019 jsme posezení u archivních vín začali pořádat v rekonstruované Staré základní škole,“ informoval Karel Mareček.

Vyznavači vína ze Salaše pořádají s oblibou zimní posezení u archivních vín, které si nakoupí na Moravě, nebo je dovezou ze zahraničí. „Na Salaši se totiž většinou vinná réva nepěstuje,“ řekl Pavel Trubačík, předseda Klubu přátel Salaše, předseda tamního mykologického klubu a jeden z hlavních pořadatelů Posezení u kvalitních archivních vín.

Superkošt slivovic v Galerii Slováckého muzea 2023.  Vítěz Jaromír Klečka uprostřed
Šampionem superkoštu slivovic je duranciovice Jaromíra Klečky z Nedakonic

K archivaci se podle účastníků akce hodí především vína s vyšším obsahem extraktu, vyšší kyselinou a minimálním obsahem alkoholu. Obecně se dá říct, že k archivaci jsou nejlepší odrůdy jako je Rulandské bílé a Rulandské šedé, Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský.

Víno je příběh a každá z lahví archivním vínem naplněná a vinaři na jejich posezení přinesená, vyprávěla návštěvníkům ten svůj příběh. Ale vyprávěli je i návštěvníci. Třeba ti, kteří si přijeli pochutnávat na exkluzivních archivních vínech.

Uherskohradišťská nemocnice. Ilustrační foto
Dvě třetiny lékařů hradišťské nemocnice odmítají přesčasy. Omezí to pohotovost

„Každý z účastníků posezení, jemuž předsedali dva zkušení velehradští vinaři, Vojtěch Luža starší a Libor Tománek, si dělali poznámky a mohli se k vínům vyjádřit a vybrat to nejlepší. Tím byl vyhlášen vzorek z buchlovické firmy BD SENSORS,“ informoval Pavel Trubačík.