K 28. prosinci rodilo v pěti porodnicích přes 6120 maminek. A nejvíce jich bylo ve Zlíně. „Doposud se u nás narodilo dva tisíce sedm set šestnáct dětí,“ upřesnila mluvčí Karla Havlíková. Domnívá se, že nejvíce dětí v kraji se tam rodí proto, že do Zlína přijíždějí i těhotné z jiných regionů. V tamní porodnici si letos pobyla i dvaatřicetiletá Šárka Zelinská z Ubla na Zlínsku. „Sice jsem to neplánovala, ale už jsem zabezpečená, takže to podpásovka nebyla,“ podotkla maminka půlroční Dorotky.

V Uherském Hradišti přišlo na svět už 1060 dětí. „Oproti loňskému roku je jich o sto dvacet dva více,“ uvedl mluvčí nemocnice Jan Hrdý. O padesát méně ratolestí přivedli lékaři k životu ve valašskomeziříčské porodnici, ve Vsetíně jich zatím mají 642.

Kroměříž možná podle primáře gynekologicko – porodnického oddělení Jaroslava Přibíka trhne letos sedmistovku. „Za posledních pět let jsme tu tolik novorozeňat neměli,“ pochvaloval si.

Všechny měsíce ale nejsou stejně plodné. „Nejvíce maminek je v porodnici na jaře,“ objasnila mluvčí vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

Příčinou zvyšujícího se počtu porodů mohou být podle ředitele kroměřížské nemocnice Františka Fuita lepší sociální podmínky či nástup nové generace. „V tomto období rodí převážně ženy narozené v pětasedmdesátém až osmdesátém roku, což byly silné ročníky,“ přiblížil Fuita.

V minulém roce přišlo ve Zlínském kraji na svět 5631 dětí, v roce 2005 jich bylo o padesát více, předtím se jejich počet pohyboval kolem pěti tisíc dvou set. Pozitivní trend ovlivňuje i potratovost, která se za posledních patnáct let snížila na pětinu.

„Celkový počet interrupcí od roku 1990 celorepublikově klesl téměř o osmdesát procent,“ sdělil gynekolog Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně Stanislav Los Chovanec. „Toto výrazné snížení zaznamenali také lékaři na Zlínském kraji,“ doplnil Chovanec.

Přečtěte si také:

Právě jsme se narodili