Ty dokončil v uplynulých dnech ve svém ateliéru v Kudlovské dolině speciálně pro zahájení podzimní koncertní sezóny ve foyer Filharmonie Bohuslav Martinů v Kongresovém centru ve Zlíně. Pikantní je to, že pro čtyřiasedmdesá­tiletého kumštýře Víchu půjde ve Zlíně o premiérovou expozici.

„Svá díla vystavuji převážně v zahraničí, ale nabídky prezentovat je také v kongresovém centru našeho krajského města si velice vážím," přiznává výtvarník ze Slovácka, který podle svých slov jako základ pro keramické leporelo zvolil námětově svůj humorně ilustrační pohled na to, co se v kulturním centru během sezony odehrává.

„Abych mohl vyjádřit své představy zvolil jsem technický porcelán. Snad jen ten dokáže akceptovat některé detaily, které tvoří výtvarný fór. Proto jsou postavičky ztvárněné s velkou nadsázkou až téměř do karikatury," vysvětluje Oldřich Vícha.

Série 24 vtipných porcelánových reliéfů je pestrá. „Mám tam dechovku, cimbálovku, několik virtuózů z vážné hudby, jazzmana, balet. Citem pro detail nutím diváka, aby se na každý reliéf podíval pořádně z blízka," naznačuje výtvarník a dodává, že ve vstupnímu prostoru foayer bude dominovat jeho keramická fontána, která jinak po celý rok vítá výtvarníkovy návštěvníky před jeho kudlovickým ateliérem.

Zahájení výstavy s názvem O. Vícha 016 Keramika je naplánováno na čtvrtek 6. října a návštěvníci koncertů Filharmonie Bohuslava Martinů v Kongresovém centru ve Zlíně je mohou obdivovat do 26. října.

Oldřich Vícha se narodil v roce 1942 a je členem Unie výtvarných umělců Olomoucka. Realizuje zejména exteriérové a interiérové plastiky, fontány, kašny, reliéfy a jiná díla architektury, keramický a grafický design.

Pracuje převážně s vysokožárovými keramickými materiály, sklem, kovovými smalty i kovovými materiály (železo, bronz, litina). Ve volné tvorbě se věnuje malbě, grafice, ilustracím a komorní plastice.

Úspěšně se realizuje i jako ilustrátor. V roce 2006 se podílel na vydání hudebně-grafické publikace Písně malované Slováckem „Na derflanském poli…", v následujícím roce pak ilustroval publikaci Uherské Hradiště – Zaniklá zákoutí, vydanou u příležitosti 750tého výročí založení tohoto města.

Autorsky se prezentoval na více než 50ti samostatných výstavách, většinou v zahraničí. Je aktivním členem Unie výtvarných umělců a pravidelně se účastní členských výstav.

Jeho práce jsou zastoupeny v mnoha sbírkách soukromých sběratelů umění, muzeí i galerií – v Německu, Rakousku, Holandsku, Belgii, Rusku, Anglii, Švédsku Francii, Norsku, Finsku, Japonsku, Kanadě, USA a řadě dalších…