„Poplatek za odpad se na osobu a rok zvyšuje na maximální možnou částku, tedy pět set korun,“ informovala mluvčí uherskohradišťské radnice Petra Vaďurová Zemčíková. Částka, kterou obyvatelé slovácké metropole zaplatí, se skládá ze čtyř set osmdesáti pěti korun za vyvážení popelnic a patnácti korun za provoz sběrného dvora.

Lidé sice zaplatí více peněz, vybraná částka však podle Zemčíkové nepokryje veškeré náklady, které jsou hrazeny z rozpočtu města. „Zdražování není s ohledem na nedostatek prostor pro uložení odpadu, zase až tak výrazné. Kdyby lidé pořádně třídili, nemuselo by možná k žádnému zdražování docházet,“ myslí si František Prachman z Uherského Hradiště.

Více za popelnice zaplatí i v sousedním Starém Městě. „Cenu zvyšujeme o třicet korun, tedy na částku pěti set korun za osobu a rok. Nechtěli jsme, ale neustálé zvyšování nákladů a především poplatku za uložení odpadu nás přinutilo,“ vysvětlil staroměstský starosta Josef Bazala. Radnice ve Starém Městě za letošní rok doplatila na svoz odpadu dva miliony tři sta tisíc korun. Podle starosty je na vině stále větší množství odpadu, jenž společnost produkuje.

Ne všude však budou muset lidé při placení za popelnice sáhnout hlouběji do kapes. „Nebudeme zdražovat. Poplatek čtyři sta třicet korun na osobu a rok zůstává stejný. Cenu jsme upravovali v tomto roce a nechceme zdražovat znovu,“ prohlásil starosta Uherského Brodu Ladislav Kryštof.