Tím, co přilákalo více než šest stovek zvědavců do místního kulturního centra, bylo totiž zhruba osmiminutové školácké představení polonézy, sestavené z valčíku, polky i walzu.

Dva tucty mladíků a dívek tam většinou poprvé jako aktéři vstoupili do světa dirigovaného společenskou etiketou dospělých. Pásmo, které žáci pilovali už od loňského listopadu, bylo úvodní částí plesu Sdružení rodičů a přátel školy (SRPŠ).

„Nejde pouze o to, aby už deváťáci pochytili taneční základy, ale také o to naučit je společenskému chování. Věřím, že jim to do života něco dá,“ poznamenala jedna ze dvou učitelek dolněmčanského polonézového nácviku Simona Synčáková.

O ples SRPŠ V Dolním Němčí bývá každoročně mimořádný zájem. V minulosti dokonce došlo při rezervaci stolů na něj i k potyčkám. Letos se ale vše obešlo bez konfliktů.

K výborné atmosféře sobotní akce přispěli nejen organizátoři, ale také skupina Madison s vítečně zpívající studentkou uherskohradišťského gymnázia Lucií Morávkovou.

Co je to polonéza?

Polonéza je původem polský vznešený tanec ve tříčtvrtečním taktu, podobající se promenádě. Například v dobách kdy Rusko okupovalo až jednu třetinu Polského území, byli někteří ruští skladatelé lákáni hudební formou polonézy, jež nabývala významu vznešenosti či královské důstojnosti a byla často spojena s postavou cara. Dlouhý a bohatý vývoj této hudební formy lze primárně vnímat v rovině polské noblesy a odkazu polské aristokracie. Zdroj wikipedia