V krajském zastupitelstvu nyní z celkem pětačtyřiceti mandátů patří političkám pět. Spolu s Královéhradeckým a Pardubickým krajem je to nejméně v České republice. To podle průzkumu považuje za neuspokojivé jedenasedmdesát procent respondentů. „Mnohem výrazněji to vadí ženám.

Nespokojenost se současným stavem vyslovilo téměř devadesát procent respondentek,“ podotkla politoložka.

Podle průzkumu je letos mezi kandidáty do krajského zastupitelstva 28,5 procenta žen. To je více než před čtyřmi roky, většinou jsou prý ale na nevolitelných místech.

Jediným uskupením ze třinácti, které vede do voleb ve Zlínském kraji žena, je Strana důstojného života (SDŽ). Tam také střídavě nominují na své kandidátce ženy a muže. „Je velmi užitečné, aby v politice byly i ženy. Ony se do toho nehrnou, ale když se jim vysvětlí, proč se o ni mají zajímat, dají se přesvědčit. Někdo do toho musí rýpnout a začít,“ podotkla jednička kandidátky SDŽ Viera Valentová. Připustila, že o politiku se začala zajímat až poměrně nedávno, když vychovala děti.

I se starostí o dvě malé děti šla do politiky senátorka za ČSSD Alena Gajdůšková. „Vlastně to bylo díky kvótám. Potřebovali někoho bezpartijního do 35 let,“ vzpomínala senátorka na rok 1987.

Naopak s jakýmkoliv systémem kvót upřednostňujícím ženy či požadavky na určité procentní zastoupení žen v politice nesouhlasí primátorka Zlína a dřívější senátorka Irena Ondrová (ODS). „Bylo to o schopnostech a ne o tom, zda jsem žena, nebo muž. Přišli mě k politice přesvědčovat chlapi, které bych rozhodně nepodezřívala z feminismu,“ podotkla Ondrová.

Přesvědčit se nechala také starostka Vizovic Alena Hanáková, která kandiduje do krajského zastupitelstva za Starosty a nezávislé pro Zlínský kraj. „Je to o osobnosti. Pro ženy je to ovšem těžší, protože společnost má zakódované, že se mají jen starat o rodinu. Podvědomě se tak dává přednost mužům,“ řekla Hanáková. Té přitom v předminulých komunálních volbách v roce 2002 pomohly preferenční hlasy. Získala jich tolik, že se z celkem pětašedesáti kandidátů na zastupitele města stala místostarostkou. „Nejvíce hlasů tehdy získal starosta, a potom já,“ řekla.

Tři strany ve Zlínském kraji mají ženu až dále než na desátém místě kandidátní listiny. Jsou to Moravané, KDU-–ČSL a ODS. „Jsem velmi nerad, že tomu tak je. Ženy jsou velmi schopné, jen nemají dostatek vůle bojovat. Obraz politiky je natolik tristní, že do toho nechtějí. Přál bych si, aby byly odvážnější,“ řekl lídr kandidátky ODS a současný hejtman Libor Lukáš.