„Ptali se mě, zda znám pravidla jízdy na bicyklu, zda jezdím po chodníku, proč nemám helmu a podobně. Přestože jsem musel přiznat, že přilbu jsem nechal doma, považuji takové kontroly za docela užitečné. Někteří lidé na kolech totiž často zbytečně riskují a ohrožují další účastníky provozu,“ hodnotil jednání ochránců zákona mladý cyklista.

Kromě pěší hlídky stezku projížděli i dva muži ve speciálním policejním úboru „sportovního střihu“ na kolech. Ti neváhali v jednu chvíli usednout na kola a začít stíhat muže, který při pohledu na ně začal ujíždět. „Zbytečně se vystrašil. Mysleli jsme, že bude třeba opilý. Dohonili jsme ho, ale byl zcela v pořádku a svoje jednání zdůvodňoval jen zbytečnými obavami,“ podotkl jeden z členů policejní cyklohlídky.

Prevence a osvěta – to byl hlavní cíl prověrky i podle hradišťského policejního mluvčího Aleše Mergentala. „Sledujeme chování lidí projíždějících cyklostezkou. To, zda mají kolo v pořádku, případně jestli mají bezpečnostní helmu, zda nepili alkohol a další. Pokuty dnes udělovat nebudeme, snad jen v případě, že bychom odhalili opilého hříšníka,“ vysvětlil Mergental. V takovém případě mohou policisté udělit maximální pokutu až do padesáti tisíc korun.

O tom, že opilý cyklista může být skutečně doslova neřízenou střelou, svědčí i případ, který se stal na jaře letošního roku v Ostrožské Nové Vsi. „Před jedoucí auto tam upadl opilý cyklista a zranil se při tom. Řidič vozu naštěstí stihl zastavit. Cyklista nadýchal přes tři promile alkoholu. Pokud alkoholem ovlivněný člověk způsobí dopravní nehodu, může být považován za spoluviníka,“ upozornil Mergental.

Zhruba třicet kontrolovaných cyklistů odjelo s informačním letákem obsahujícím cenné rady. „Mezi nejčastější prohřešky cyklistů na Hradišťsku patří jízda na červenou, přejíždění přes přechody pro chodce na kole, nepoužívání bezpečnostních přileb, telefonování za jízdy, chybějící osvětlení na kolech a špatné brzdy,“ vyjmenoval nešvary majitelů kol policista Ludvík Heinz. Podobné prověrky se letos mají uskutečnit ještě několikrát.