To by mělo v kraji kompletně fungovat od příštího roku. Současná zlínská policie totiž stále spadá pod Krajské ředitelství policie Jihomoravské policie.

Už od nového roku například zanikla ve Zlínském kraji čtyři okresní policejní ředitelství a s nimi i dosavadní posty ředitelů.

Zřízením krajského správy byl pověřen dosavadní ředitel kroměřížské a zlínské policie František Dočekal.

„Pro Zlín to napříkald znamená i to, že se některé kompetence přesunou z Brna sem. To se například týká i závažných trestných činů. Ty se doposud řešily v Brně. Rovněž přibude i pracovníků v oblasti hospodářské kriminality,“ přiblížil Dočekal.

Nové zlínské krajské policejní ředitelství bude mít 426 pracovníků, z toho přes stovku z nich budou tvořit občanští pracovníci, zbytek policisté.

„Nebudeme snižovat ani navyšovat počty zaměstnanců. Některé pozice totiž zaniknou v Brně, ale naopak vzniknou ve Zlíně,“ vysvětlil dále Dočekal. Dodal, že v současnosti je ve Zlínském kraji 1.326 policistů.

Podle ředitele policie Jihomoravského kraje Bedřicha Koutného se však už od tohoto roku mění přístup policie samotné.

„Za prvé jsme si stanovili, že naše dojezdové časy musí být maximálně do třiceti minut, a to k jakémukoliv trestnému činu nebo přestupku. Hned druhou prioritou policistů se mají stát piráti silnic, proti kterým chceme působit nekompromisně a tvrdě,“ vyjmenoval Koutný.

Podle něj se rovněž změní i přístup policistů k cizincům při udělování dlouhodobých pobytů.

„Razíme heslo, slušné přijímáme, lumpy vracíme,“ zdůraznil ředitel.

Policisté se rovněž do konce tohoto roku přesunou z dovasadní budovy na náměstí T. G. Masaryka blíže do centra Zlína.

Odkoupili totiž bývalou budovu zlínského magistrátu na třídě T. Bati ve Zlíně, kam se přesune odbor pro zbraně a střeliva, cizinecká policie, agenda dopravních přestupků, včetně obvodního oddělení, které má na starost mimo jiné i trestnou činnost.

Rekonstrukce si vyžádá 45 milionů, z toho dvacet přispěje v tomto roce Zlínský kraj.

Stejně tak má vzniknout i nová budova v dosavadním areálu policie. Náklady na ni si vyžádají 150 milionů korun. Termín výstavby je zatím odložen a část zaměstnanců krajského ředitelství tak bude v pronajatých prostorech.