„Během kontrolní akce jsme prověřili jedenatřicet cyklistů, pouze tři z nich ale měli své kolo v pořádku. Dva cyklisté měli bicykl doslova v rozkladu, bez světel a dalšího vybavení. Jejich laxní přístup k věci jim vynesl pokutu ve výši jednoho tisíce korun,“ kroutí nad alarmujícím výsledkem hlavou zástupce velitele Městské policie v Uherském Hradišti Vlastimil Pauřík.

Mezi nejčastější nedostatky, kterými jízdní kola trpěla, byly nedostačující osvětlení a brzdy. „Kontrolní akci jsme provedli ve večerních hodinách, kdy se v plné míře projevila funkčnost těchto doplňků. Majitelům kol, jejichž stroje měly jen drobné nedostatky, jsme domluvili, nemohli jsme ale tolerovat kola se špatnými světly a brzdami. Jsem totiž přesvědčený o tom, že jízda na takovém kole přímo ohrožuje účastníky dopravního provozu ve městě,“ poznamenal velitel strážníků Jaroslav Ježo.

Výsledky preventivní akce daly ochráncům zákona jasně najevo, že podobné hony na neukázněné cyklisty mají své opodstatnění. Následovat budou, jak strážníci slíbili, další podobné akce. „Naše tolerance už zdaleka nebude tak veliká jako při poslední akci,“ varoval nesvědomité majitele bicyklů Ježo.

Někteří cyklisté přiznávají, že si jsou vědomi, jaké nebezpečí může jejich kolo v městském provozu představovat. „Před dvěma týdny jsem byl svědkem kolize špatně osvětleného cyklisty s ženou na chodníku. Žena byla po pádu na zem hodně dobitá. Myslím, že z celé události byl hodně rozčarovaný i viník na kole,“ připomněl si nepříjemnou událost dvaadvacetiletý Cyril Popelka z Uherského Hradiště, který denně jezdí na kole do zaměstnání.

Přečtěte si také:

Strážníci se chystají na kolaře

Nehody cyklistů: letos už evidují stovku raněných

Cyklistický Kryštof zaútočil na hříšníky

Strážníci udeřili na cyklisty

Strážníci se chystají na cyklisty