Čekají je náročné fyzické zkoušky i znalostní testy z oblasti zákonů

Ne jinak tomu je například u Městské policie Zlín. „Všichni musejí u fyzických testů, které mají šest disciplín, dosáhnout osmdesáti bodů, ženy i muži. Mimo speciální skupiny Rychlé operativní jednotky, kterou nasazujeme do náročných operací. Ta má limit o deset bodů vyšší,“ vysvětlil zástupce ředitele strážníků Pavel Janík. Dodal, že body se pak přidělují podle tabulky. Ta je ještě rozdělena podle věku a pohlaví. Například žena, která má jednadvacet let, dostane deset bodů, pokud udělá patnáct kliků nebo do dvou minut provede sedmadvacet sedů – lehů. „Muž stejného věku jich musí udělat jednou tolik, aby dosáhl stejného počtu bodů,“ vysvětlil Janík.

Po fyzických zkouškách následují ještě testy ze sebeobrany a taktiky, střelecká zkouška a znalost zákonů a vyhlášek. „Skupina Rychlé operativní jednotky ještě absolvuje kurz na horolezecké stěně. Tu máme umístěnou přímo na budově. Psovodi mají zkoušky z oblasti kynologie,“ doplnil Janík.
Každý strážník má celkem tři pokusy na to, aby testy zvládl. „Občas se stalo, že někomu chyběly třeba jen dva body, takže dělali testy podruhé,“ sdělil zástupce ředitele.

Na přípravu má pak strážce zákona další dva měsíce. „Zatím jsme nezaznamenali, že by přezkoušením někdo neprošel. Pouze v jednom případě strážník neudělal ani druhý opravný test. Ale napotřetí se mu to už podařilo,“ sdělil Janík.

Zvládnutí fyzických testů je podmínkou pro výkon povolání strážníka. „Musejí být zdatní. Někdy se ocitají v hodně náročných situacích. Ať už se jedná o zásah během potyčky nebo u pokusů o sebevraždu, kde jde doslova o život,“ podotkl Janík.

Ke zdokonalení své kondice může každý strážce zákona využívat tělocvičnu a posilovnu přímo v hlavní budově Městské policie Zlín. „Jednou do týdne jsou zde kurzy sebeobrany. Navíc si sami strážníci založili i sportovní kluby, jako například hokej nebo florbal,“ doplnil zástupce ředitele strážníků.