Jak se vzápětí ukázalo, dostali se do klíčové zóny.

„Bylo slyšet střelbu z koridoru střelnice, v jejíž blízkosti jsme se ocitli. Poslal jsem tedy Bruta, aby sektor prozkoumal. Pes mě vzápětí přivolal svým štěkotem. Starý pán tam ležel za stromem, promočený a umazaný od bláta a jenom chroptěl. Obrátil jsem ho na záda a poskytl mu první pomoc. Za chvíli se probral a začal komunikovat. Bylo mi záhadou, jak se až tam vůbec mohl dostat,“ popisuje po třech dnech dramatickou situaci Ševčík.

Desátý úspěch

Pro Bruta, jednoho ze šestice psů působících na policii v Uherském Hradišti, to byl během jeho čtyřleté kariéry nejméně desátý úspěšný zásah. Součástí velké rodiny hradišťských policistů se stal už coby dvouměsíční štěně. „Sám jsem ho vycvičil. Minulý rok se účastnil celorepublikové soutěže o Pohár policejního prezidenta – mistrovství Policie ČR, kde v nejtěžší skupině pátracích psů skončil pátý,“ poznamenává Ševčík, který za pětatřicet let, co se výcviku psů věnuje i civilně, jich vytrénoval už na dobrých pět desítek.

A jak se mu pracuje s Brutem? „Cvičí se lehce, v průkazu původu má pět předků, úspěšných účastníků mistrovství republiky. Jeho děda se stal dokonce mistrem republiky. Geneticky je to velice silný jedinec a mimořádně vytrvalý stopař,“ vypočítává Brutovy přednosti Ševčík.

Služební kariéra psů u policie podle něj závisí na fyzické kondici a trvá osm až deset let. „V nejlepších letech je takový pes ve svých pěti. Brutus tedy přichází do nejlepší formy,“ pokyvuje hlavou Ševčík.

Související článek:

Nevidomého muže vypátral policejní pes