Slavnost bude od 18 hodin k vidění ve viniční trati Nové hory, kde se odehrával i loňský ročník. Akci pořádá Folklorní sdružení Polešovice ve spolupráci s místními vinaři. Obřad má být prokládán hudebním doprovodem a písněmi z regionu v podání polešovických Drmolic a Mužáků z Nedakonic.

„Při zarážení hory hraje hlavní roli 10 metrů vysoká tyč ve tvaru písmene T neboli „hora“. Horní příčná laťka je vyřezávaná nebo zdobená vinným listem s hroznem,“ líčí podobu „hory“ Ludmila Drobilová, předsedkyně Folklorního sdružení Polešovice a spolupořadatelka slavnosti. Na vrcholku tyče se podle jejích slov nachází kytice z devatera kvítí. „Ta má moc ochránit vinohrady. Dále jsou na laťce zavěšeny největší zelené a modré hrozny, aby se rodily jen takové,“ pokračuje Drobilová v popisu. „Hora“ podpíraná 12 kůly, představující 12 měsíců v roce, se vztyčovala ve vinici, do které pak už nikdo nesměl vstoupit kvůli ochraně zrající úrody. Zajímavostí je, že dříve byl tento obřad doménou mužů, ale v současnosti nechybí u obřadu ani ženské soubory.

Polešovice jsou jedinou obcí v kraji, která zmiňovaný zvyk udržuje. Obnovily jej v roce 1998, kdy se konal nultý ročník doposud každoročně konané akce. Ta se plánuje vždy až na období po 15. srpnu, tedy po svátku Nanebevstoupení Panny Marie při východu první hvězdy.

Kateřina Havlová