Polešovickým hodům, které začaly na tamějším Městečku, kralovali Alena Motyčková s Radkem Ingrem. Na hodovém vládnutí se s nimi podíleli mladší stárci Alena Tesařová s Ondřejem Šišákem, ale i čtyři podstárci.

Polešovicepřivítaly tisícovku návštěvníků

Starší a mladší stárek přivedli za doprovodu Straňanky na dvě stovky krojovaných a tisícovku Polešovjanů a jejich hostů do areálu vinařské šlechtitelské stanice, kde obě stárky ukrývaly atributy hodů – práva, která jsou proti jiným obcím Slovácka odlišná.

„Už v roce 1900 máme v Polešovicích zdokumentováno právo ve tvaru čtyřúhelníku, které se tu nosí dodnes. Je to jakýsi obranný štít na šavli, který je z přední strany pokrytý tureckým šátkem, a na něm jsou všechny atributy, jež jsou svědectvím čistoty a poctivosti vyvolených párů. Tedy starších a mladších stárků a stárkyň,“ vysvětlila Romana Habartová-Bartošíková, etnografka Slováckého muzea a místní rodačka.

Boršice porušily tradici, volby mají přednost

Veselice vypukla v sobotu odpoledne i v Boršicích, kvůli volbám do senátu a krajských zastupitelstev o týden dřív, než je v obci tradicí. Krojovaná chasa si došla pro své vládce – jak starší stárky Romanu Holomčíkovou a Romana Hrabálka, tak i ty mladší, Lucii Knapovou a Davida Ryšavého.

Za doprovodu dechové hudby Boršičanka pak zamířili šohaji a děvčice k obecnímu úřadu pro povolení hodů. „Zatímco v některých vesnicích mají problém stárky sehnat, my jsme měli stárkování dopředu zamluvené. A dočkali jsme se ho až po dvou letech,“ uvedli starší stárci Holomčíková s Hrabálkem.

Doprovodnou akcí v Boršicích byla výstava kolekce krojovaných panenek, kterou se v obřadní síni radnice prezentovala sedmaosmdesátiletá Františka Garlíková.