Úbytek vzácných opeřenců zaregistrovali pracovníci regionálního i krajského odboru životního prostředí. Nižší počet zahnízděných párů připisuje ornitolog a pracovník hradišťského odboru životního prostředí Květoslav Fryšták necitlivému přístupu obce.

„Lokalita ptákům vyhovovala. Letos jim ale obec nenechala ani zdaleka takové množství kolmých stěn, kde by mohli zahnízdit. Proto počet břehulí rapidně klesl,“ upozornil Fryšták. Naštěstí si podle něj ptáci rychle našli nový domov, a to v boršické pískovně, která je od té polešovické vzdálená pouze několik kilometrů. Titul největšího hnízdiště v okrese Uherské Hradiště tak převzaly Boršice. „Myslím, že tam ptáci už budou moct hnízdit trvale. Věřím, že boršická lokalita má dispozice k tomu, aby ji jednou obývalo třeba hejno o tisíci kusech,“ odhadoval ornitolog.

Zabránit ptákům ve hnízdění podle polešovického starosty Michala Zapletala však obec v žádném případě v úmyslu neměla. „Ptáky vyhnat nechceme. Víme, že jsou zajímavým úkazem. Těžit se ale prostě musí. Pro ty účely byla pískovna zřízená,“ podotkl Zapletal.

Těžba v Polešovicích splňuje všechny náležitosti i z pohledu Krajského úřadu Zlínského kraje. Podmínky pro břehule však podle Petra Pavelčíka, pracovníka krajského odboru životního prostředí a zemědělství, opravdu nejsou letos ideální. „Břehule hnízdí na Slovácku jen v Boršicích, Ostrožské Nové Vsi a Polešovicích. Ty jsou pro ně asi nejvhodnější lokalitou. Bohužel je tam letos kolmých stěn pro hnízdění méně než loni. Obci ale jejich množství nařídit nemůžeme,“ doplnil Pavelčík. Zapletal však míní, že velikost i počet stěn by měly být dostačující i letos. „Každý rok konzultujeme rozměry kolmých stěn s odborníkem z krajského úřadu. Letos jsme dokonce udělali potenciálních hnízdišť ještě více, než nám doporučil,“ obhajoval postup polešovické radnice tamní starosta.