Dotazování však není zcela běžné. Od klasických anket se liší odpověďmi. Jejich výběr totiž není jako ve většině obcí omezený.

„Z odpovědí ano, ne nebo nevím se nic nedozvím. Nic mi neřeknou. Právě proto jsme zavedli současný systém. Lidí se například ptáme, jak by využili tu nebo onu budovu. Dostaneme pak rozličné odpovědi, mezi kterými se najdou i zajímavé nápady,“ upřesnil význam ankety polešovický starosta Michal Zapletal.

Za šest měsíců se podle něj dotazování dostalo do povědomí obyvatel. Lidé mohou také kromě fyzického vhození lístku do schránky na poště využít i formy e–mailu.

Důležitý je podle veřejnosti i správný výběr otázek. „Myslím, že představitelé obce zatím volili dobře. Využití kina nebo budoucnost kopce Skala se dotýká skoro všech a lidé by měli mít možnost do těchto věcí mluvit,“ míní Klára Suchánková z Polešovic.

Nejen netradiční anketa, ale každé přihlédnutí k názorům lidí je prospěšné i podle vlčnovského starosty Jana Pijáčka. „Přínos v polešovickém způsobu dotazování určitě vidím. Sám bych to bral ale spíše jako takový doplněk a zdroj informací. Pro mě je vždy nejdůležitější osobní kontakt s lidmi a probírání věcí z očí do očí,“ podotkl starosta Pijáček.