Právě na polské turisty se totiž nyní zaměřují východomoravští manažeři cestovního ruchu.

Vede je k tomu fakt, že návštěv našich severních sousedů v regionu za první letošní pololetí rekordně přibylo. Celkem jich za půl roku přijelo bezmála pět tisíc, což je o dva tisíce více než loni. Na pozitivní propagaci Zlínského kraje pracují zaměstnanci Centrály cestovního ruchu Východní Moravy intenzivně dva roky.

„Turistům z Polska se u nás líbí to, co sami doma nemají, tedy kopcovitá krajina s hrady a zámky, jichž u nich bylo hodně vybombardováno. Oceňují i zajímavou gastronomii, pivovary a víno," nechal se slyšet Zdeněk Urbanovský z centrály cestovního ruchu.

Ve středu po poledni proto z rychlíku Polonia na vlakovém nádraží ve Starém Městě vystoupí skupina zástupců cestovních kanceláří zejména z Krakova, Katovic a okolí, aby tři dny poznávala turistické atraktivity a infrastrukturu kraje. Mezi prvními navštívenými místy bude hrad Buchlov, zámek Buchlovice, poutní Velehrad a Bunč v Chřibech.

„Snažíme se tímto způsobem zaujmout naše hosty natolik, aby se jednotlivé východomoravské destinace objevily v nabídkách polských cestovek," shrnula hlavní záměr studijní cesty Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Dodala, že díky železničnímu koridoru a dobudované dálnici je dostupnost Moravy pro Poláky velmi dobrá. Polská ekonomika navíc neprochází tak značným útlumem jako většina Evropy.

Kastelán hradu Buchlova Rostislav Jošek zhodnotil Poláky jako bezproblémové turisty. „S jejich zájezdy jsme měli konflikt asi dvakrát za posledních několik let, což není žádné mimořádné číslo," konstatoval hradní pán.

Jednu z nejoblíbenějších památek Slovácka nejčastěji kromě Čechů a Slováků navštěvují právě Poláci, Maďaři a anglicky hovořící lidé. „Většinu textu k prohlídce máme přeloženou do osmi jazyků. Všichni naši průvodci zvládají minimálně jednu cizí řeč, což je naší podmínkou," doplnil kastelán Jošek.

V nedalekém Hotelu Buchlov zase letos uspořádali několik mezinárodních svateb. Šlo především o česko-britské a česko-francouzské veselky. „Cizinci tady oceňují především klidné prostředí," prozradila provozní hotelu Lucie Morávková.

Za letošní první pololetí přijelo na východní Moravu celkem 36.300 zahraničních turistů, což je o 18 procent více než loni. Nejčastěji sem přijíždějící Slováci, Poláci, Němci, Rakušané, Italové a Rusové. I s tuzemskými výletníky činí návštěvnost regionu v tomto období 230 tisíc lidí.

Vedoucí infocentra Vaculíková: zaměření na Poláky je logické

Angličtina, ruština, polština a němčina. Těmito cizími jazyky vládnou zaměstnanci Městského informačního centra (MIC) v Uherském Hradišti. Ročně tady přivítají asi tisícovku zahraničních turistů. „Ptají se po pamětihodnostech, tradičním zboží, ale také možnostech ubytování," říká vedoucí infocentra Bernadetta Vaculíková.

Kolika procenty se zahraniční turisté podílí na cestovním ruchu v Uherském Hradišti?

Údaje můžeme poskytovat jenom o těch turistech, kteří navštívili naše Městské informační centrum. Monitorujeme jejich počet, poptávku služeb a snažíme se zjistit, z jaké země přicházejí. To poslední se ale nedá, a ani není vhodné, za každých okolností. Proto jsou údaje o zahraničních návštěvnících spíše orientační. Pohybují se kolem 1,5 až 2 procent z celkového počtu.

Jaké národy tady převažují a který návštěvník u vás byl naopak nejexotičtější?

Nejčastěji MIC navštěvují Slováci a anglicky či německy mluvící cizinci. Letos jsme zaznamenali zvýšený počet Američanů, Rusů a Ukrajinců, loni Číňanů. Měli jsme ale možnost přivítat třeba studenty z Mexika, Indie, Korey nebo Hong Kongu. Ve srovnání s předešlými lety se tak zastoupení jednotlivých zemí celkem zásadně změnilo. Vliv na tuto skutečnost mají, kromě jiného, i zahraniční kontakty a výměnné pobyty uherskohradišťských studentů a umělců. A třeba i napojení Regionu Slovácko na cestovní agenturu Dreamboat s.r.o., které se několikrát podařilo uspořádat příjezd asijských turistů na Slovácko.

Jaký je absolutní počet tuzemských a zahraničních turistů za první pololetí letošního roku? Jde o nárůst, nebo pokles?

V daném období jsme napočítali 37 605 návštěvníků, z toho asi 550 jich bylo ze zahraničí. Čísla jsou zatím o něco vyšší než loni, podstatný bude ale součet na konci roku.

S čím se na vás zahraniční návštěvníci nejčastěji obrací?

Zajímají je hlavně pamětihodnosti, folklorní akce, nabídka tradičního zboží ze Slovácka. Poptávají třeba i ubytování, což nás v době internetových rezervací celkem překvapuje. Ale o to radši jim poradíme, nebo nocleh přímo zprostředkujeme.

Jak je infocentrum jazykově vybaveno?

V plném složení se domluvíme se anglicky, rusky, polsky a částečně německy. Každý na sobě pracuje jenom individuálně, bonus v podobě jazykového kurzu bychom určitě rádi přivítali.

Myslíte si, že zacílení na polské turisty je dobrým krokem? Co jim můžeme nabídnout?

Myslím, že péče o jakéhokoliv turistu je dobrým krokem. Vzhledem k poměrně vysokému procentu polských návštěvníků regionu má toto zacílení logiku. A co můžeme Polákovi nabídnout? To, co všem ostatním – kus historie a její zajímavé propojení se současností, podmanivou přírodu, nevšední turistické atrakce. A pro ty, co nebydlí moc daleko od hranic, navíc pozvání na báječné akce, které se v Uherském Hradišti pravidelně konají.