Počet samovolných potratů zůstává v posledních 15 letech poměrně stabilní. V roce 2006 jich lékaři zaznamenali 808. Průměru země se ale region nevymyká. V Česku loni bylo 39 959 potratů, což je o asi 73 procent méně než v roce 1992. Lékaři nejčastěji ukončují první těhotenství. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu.
V regionu loni potratilo 1852 žen, z toho 997 podstoupilo interrupci dobrovolně. Nejčastěji šlo o vdané ženy, zákrok loni zdravotníci provedli ve 1071 případech.
Věk přitom velký rozdíl nehraje. Interrupci poměrně často podstupují ženy mezi 25. a 29. rokem věku, výjimkou nejsou ani mladší. Poměrně výrazný pokles v počtu potratů zaznamenali statistici u dívek mezi 15 a 19 rokem. Zatímco v roce 1992 zdravotníci přerušili těhotenství u 557 žen, loni jich bylo 111 a jedna dívka pod věkovou hranicí 14 let.
Cena dobrovolné interrupce se pohybuje podle počtu týdnů těhotenství v rozpětí od 1800 do 3000 korun. Rozdíly tvoří poskytovaná úroveň hotelových služeb a eventuálně vyšetření na žádost pacientky.
Klesající počet umělých potratů odborníci přičítají především výrazné osvětě nejen ve školách, ale i v rodinách či nejrůznějších organizacích. Na trhu je velké množství nejrůznějších antikoncepčních léků či jiných druhů ochrany.
Na druhou stranu ale roste počet žen, které k otěhotnění potřebují darované vajíčko. Zlínskou Kliniku reprodukční medicíny a gynekologie ročně navštíví zhruba 600 párů, jež nemohou počít dítě přirozenou cestou. Zhruba pět procent z nich potřebuje k otěhotnění darované vajíčko. Podle lékařů za to může mimo jiné i skutečnost, že ženy své první těhotenství stále více odkládají.
Každoročně se tak věková hranice, kdy žena počne své první dítě, posouvá. Dříve ženy své první dítě rodily okolo 25. roku. Loni to bylo podle údajů Českého statistického úřadu téměř v sedmadvaceti letech.