Ačkoliv čeští motoristé musí jezdit od začátku listopadu povinně na zimních pneumatikách, jestliže na silnici leží souvislá vrstva sněhu, led či námraza, nebo pokud bude možné vzhledem k povětrnostním podmínkám takovou situaci předpokládat, přesto řada šoférů na Slovácku novelu zákona o silničním provozu nerespektuje a přezutí gum odkládá. „Někteří řidiči po předcházející zimě pneumatiky nevyměnili a takzvaně je ,dojíždějí´, a to někdy až na hloubku dezénu 2 mm,“ kroutil hlavou nad šetřílky, ale i hazardéry vedoucí Pneuservisu Uherský Ostroh Michal Lenhart.

Nepřezuté pneumatiky se prodraží především kvůli pojišťovnám. Ty totiž začínají používání správných typů pneumatik více sledovat a viníkům nehody s letními pneumatikami mohou krátit pojistné plnění z havarijního pojištění, případně po nich zpětně vymáhat škodu. „Pokud dojde k pojistné události v období, kdy je zákonem stanovené použití zimních pneumatik, bude pojišťovna pečlivě posuzovat, jestli vozidlo mělo vhodné pneumatiky, ale také dostatečnou hloubku dezénu ,“ vzkázal řidičům tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa.

Pokud se ale podle něj zjistí, že použití nevhodných pneumatik mělo rozhodující vliv na vznik nehody, může u havarijního pojištění dojít ke krácení pojistného plnění. Kooperativa většinou požaduje dvojnásobnou spoluúčast. „U povinného ručení poškozenému vyplatíme pojistné plnění, které mu přísluší. Viníkovi, který použil nevhodné pneu, hrozí od pojišťovny postih až ve výši toho, co pojišťovna poškozenému plnila,“ vypočetl Káňa.Podle něj to ale neznamená, že v případě nepoužití vhodných pneumatik bude pojistné plnění kráceno automaticky.

„Jízda na letních pneumatikách v zimě zvyšuje riziko dopravní nehody. Krácení pojistného plnění při havárii na letních pneumatikách je tedy oprávněné,“ míní Vojtěch Schwangmaier šéf internetového obchodu Pneumatiky.cz. V listopadu a v první prosincové dekádě řidičům počasí přálo. Některé úseky silnic byly přesto dočasně pokryty zmrazky nebo sněhovým popraškem. Jízda po nich se nevyplatila řidičům, kteří před chladným obdobím nepřezuli své vozidlo z letních pneumatik na zimní. Podle tiskového mluvčího hradišťské policie Aleše Mergentala došlo ve dvou dnech na Bojkovicku ke čtyřem nehodám. V jednom dnu se dokonce staly dvě nehody za sebou na stejném místě a ve stejné zatáčce, kde byl zmrazek.

„Nejvážnější nehoda, na niž se podepsaly letní pneumatiky, se stala v pátek 25. listopadu v pět hodin odpoledne v buchlovských horách, kde sněžilo. „Devětačtyřice­tiletý řidič passatu jel na Brno a v pravotočivé zatáčce dostal smyk, s autem přejel do protisměru, kde narazil nejdříve do Renaultu Kangoo, který odhodil na svodidla a pak do Fordu Mondeo,“ přiblížil Mergental nehodu, při níž nedošlo ke zranění, ale ke čtvrtmilionové škodě na autech. Viníkem nehody byl řidič vozidla, které mělo letní pneumatiky.

Mergental nabádá řidiče, kteří ještě nevyměnili pneumatiky na svých autech, aby tak neprodleně učinili.

„Za jízdu na letních pneumatikách v situaci, kdy zákon vyžaduje zimní gumy, mohou policisté udělit v blokovém řízení až dva tisíce korun pokuty,“ poučil mluvčí. Poznamenal, že tam, kde je značka „zimní výbava“, musí mít podle zákona řidič na autě zimní pneumatiky při průjezdu od 1. listopadu. do 30. dubna.