Podle Evropské komise by se díky klouzavému termínu podpořila ekonomika. Ministerstvo s tímto krokem nesouhlasí

To by znamenalo, že místo dvou měsíců volna by se prázdniny rozložily do čtyř měsíců – od června do září. Každý kraj by však měl jiný termín. Podle komise by se tím dosáhlo menších zácp na silnicích a také turistická letoviska by nebyla tak vytížená. Sezona by se prodloužila, počet turistů by vzrostl, tím by se podpořila ekonomika.

Některé školy ve Zlínském kraji se k této změně staví neutrálně. „Nedokážu posoudit, zda by to byl krok pozitivní či negativní. Samozřejmě sleduji, že v červnu a září mají děti větší počet zameškaných hodin, a to kvůli dovoleným, kam jezdí s rodiči,“ informoval ředitel Základní školy Vsetín-Luh Petr Kořenek.

Stejnou zkušenost s docházkou potvrzuje i ředitel Základní školy Kvasice na Kroměřížsku Ladislav Škrabal. „Je pravda, že spousta dětí jezdí na dovolené mimo prázdninové termíny a žádají o povolení,“ přiznal. Tvrdí, že zavedení nového termínu by proto nemuselo být špatné.

Ředitel Obchodní akademie, Vyšší odborné školy a Státní jazykové školy v Uherském Hradišti Jiří Durďák sdělil, že na tuto situaci nemá vyhraněný názor. „Nejsem ani pro, ani proti. Vím, že takovýmto způsobem to funguje v Německu,“ informoval Durďák.

Podle ředitelky Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Zlín Marie Zvoníčkové by to mohlo omezit seznamování dětí z různých krajů. „ Ztrácí se tím možnost, aby se děti poznaly navzájem, zejména na dětských táborech, které jsou mimo náš region,“ míní Zvoníčková.

S termínem klouzavých prázdnin rozhodně nesouhlasí ani ministerstvo školství. „Tato myšlenka se objevila ze strany Asociace cestovních kanceláří České republiky. Ministerstvo zpracovalo analýzu, kde však jednoznačně převládaly argumenty proti,“ uvedl mluvčí ministerstva školství Tomáš Bouška.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Podle něj by se nutně musel změnit školský zákon a ovlivnilo by to i přijímací řízení na střední školy. Tvrdí, že chápe zájem cestovních kanceláří na rozložení školních prázdnin, a tím i období letních dovolených do čtyř měsíců. Jenže z pohledu ministerstva školství není k takovému kroku důvod. „Tuto myšlenku rozhodně nepodporujeme,“ sdělil Bouška.

Viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních agentur a kanceláří Tomio Okamura přiznává, že prvotní myšlenka jej zaujala, avšak po jednání s ministerstvem změnil názor.

„Česká republika je příliš malou zemí na to, aby u nás byly v různých krajích různé termíny letních prázdnin,“ potvrdil Okamura. Znamenalo by to neřešitelné situace pro rodiče, kdyby děti ze stejné rodiny měly prázdniny v odlišných termínech, jelikož navštěvují školy v různých krajích.

Podotýká, že pouze za předpokladu většího nátlaku z Evropské unie by se Asociace přikláněla k malé klouzavosti termínů. „Tolerovali bychom maximálně dvoutýdenní přesah dvouměsíčních letních prázdnin od června do poloviny září. Nebo bychom přistoupili k možnosti prodloužení prázdnin o jeden až dva týdny, jak je tomu například ve Španělsku,“ objasnil Okamura.