Starostu Babic Miloslava Maňáska i tamního faráře Mariusze Sienkowskiho tato zpráva pobouřila. „Nic z toho není pravda. Reportérka si informace zkreslila podle svého. Mě se ptala pouze na můj názor na plánovanou výstavbu R55 vedoucí přes naši obec. Reportáž ale nakonec obrátila zcela jiným a nepravdivým směrem," postěžoval si první muž Babic Miloslav Maňásek. Zároveň ale připustil, že pohřební procesí se v obci neprovozují. „Zrušili jsme je kvůli několika případům, kdy účastníci průvodu, přecházející přes silnici, ohrožovali rychle jedoucí řidiči a o jednoho z chodců dokonce auto lehce zavadilo. To je však událost stará asi tři roky," vysvětlil starosta Maňásek. K podobným dvěma událostem pak došlo během uplynulých let ještě asi dvakrát. „Vždy se jednalo o lehčí incidenty, ale nemůžeme riskovat, že někdo z účastníků průvodu zaplatí za svou účast životem," vysvětlil důvody opatření starosta Babic Miloslav Maňásek, který podotkl, že pokud je pohřeb s kremací, pak se smuteční hosté se zesnulým rozloučí před kostelem nebo před hřbitovní kaplí, a průvod pak přes silnici nejde. „Kompletní smuteční obřady pak nabízí také kremační síň, kam průvod rovněž přes silnici putovat nemusí," vysvětlil starosta Babic Miloslav Maňásek, který dodal, že pro hodové průvody a podobné akce omezení neplatí. „Organizátoři hodů si bezpečný průchod obcí a i další náležitosti zajišťují sami," vysvětlil starosta Babic.
Problémy způsobil, podle starosty Maňáska, novela silničního zákona. „Původní zákon umožňoval pověřené osobě krátké zastavení provozu. V současné době toto nový zákon nedovoluje, s výjimkou převádění dětí ze škol přes silnici, a viníkem případné nehody by byl právě člověk, který by chtěl provoz dočasně zastavit. Takový úkon by musel provést policista, nikoliv civilní osoba," vysvětlil starosta Maňásek.
Jeho slova potvrdil i farář Mariusz Sienkowski, pod jehož farnost spadají i Huštěnovice. „Bezpečnost průvodů v Babicích skutečně hraničila s hazardem, protože řidiči tam jezdí hodně neobezřetně a přímo ohrožovali smuteční hosty. Od té doby, co jsme průvody zrušili, je klid. Jiná situace je ale v Huštěnovicích, kde nebezpečí stále trvá. Smuteční průvod se totiž na cestě od kostela ke hřbitovu přechodu přes silnici nevyhne," vysvětlil farář Mariusz Sienkowski.
Jeden z babických obyvatel, Petr Kraváček, nevidí v zákazu pohřebních průvodů, putujících přes frekventovanou silnici na Zlín žádnou větší komplikaci. „Pokud mám správné informace, tak provoz na silnic smí zastavit pouze hasiči nebo policisté. Vzhledem k tomu, že k rozloučení se zesnulým slouží kaple, není nutné, aby průvod přecházel přes nebezpečnou silnici. Zákaz takových průvodů v podstatě vítám už kvůli nezbytnému zajištění bezpečnosti jeho účastníků," poznamenal Kraváček.
Mluvčí uherskohradišťských policistů Aleš Mergental podotkl, že není v silách policie zajišťovat dohled nad všemi pohřby na Slovácku. „Pokud se jedná o obřad, kde očekáváme mimořádně velké množství lidí, pak tam dohled provádíme. Pokud se ptáte na mé doporučení vůči Babicím a Huštěnovicím, pak se domnívám, že krátké přerušení dopravy na nezbytně nutnou dobu, než průvod přes silnici přejde, může starosta či jiná osoba učinit. Musí se ovšem skutečně jednat jen o nezbytně krátkou dobu maximálně do několika málo minut," sdělil Aleš Mergental.
Problematiku babických pohřebních průvodů před časem s tamním starostou projednával i poslanec Parlamentu ČR a hradišťský zastupitel Jaroslav Plachý (ODS). „Domnívám se, že by pan starosta mohl požádat policii o spolupráci. Policie by mu třeba mohla vydat povolení či jakési pověření, k chvilkovému zastavení dopravy. Řešit na celostátní úrovni změnu příslušného zákona, která by zástupcům obcím a měst umožňovala takto dopravu zastavovat, mi nepřijde vhodné," podotkl poslanec Plachý.