„Za rok 2007 na pohřebné v rámci dávek státní sociální podpory jsme vyplatili 9 865 000 korun za okres Zlín,“ sdělila mluvčí Úřadu práce ve Zlíně Miriam Majdyšová.Zrušení sociální podpory a ještě k tomu zvýšení cen služeb v pohřebnictví se podle odhadu pracovníků pohřebních služeb projeví hlavně ve výběru druhů pohřbu.

„Stoupne pravděpodobně počet kremací bez obřadů. Ale nemyslím si, že situace bude tak tragická, jak všude tvrdí. Mnoho lidí má našetřeno, a spousta z nich dříve ani netušila, že mají nárok na příspěvek od státu,“ řekla Ludmila Sochorová z pohřebního ústavu Arkádia.

Stejného názoru je i ředitel zlínského krematoria Milan Macura. „Aby lidé ušetřili, budou si více objednávat zpopelnění bez obřadu,“ míní Macura.
Zvýšení cen za energii a pohonné hmoty se však v ceníku zlínského Pohřebnictví a krematoria prozatím neprojeví.

„Od Nového roku jsme služby nezdražili, domníváme se, že lidé mají toho zdražování dost, chceme to proto nějak oddálit. Až po třech měsících vyhodnotíme, jak se zvýšení cen za energii promítne do našeho hospodářství a podle toho se rozhodneme, o kolik zdražíme,“ sdělil ředitel krematoria.

Nijak razantně ceny nezvýšila ani pohřební služba Bohumíra Přibyláka ze Zlína. „Museli jsme po čtyřech letech pouze upravit cenu za kilometr jako reakci na zdražování benzinu. Jiné zdražení tento rok ale nepředpokládáme,“ sdělil Přibylák.

Přesto si lidé za pohřební služby letos o něco připlatí. A to o více než pět procent, především díky zvýšené sazbě DPH, která s novým rokem stoupla z pěti na devět procent. „Cena za pohřeb s obřadem se tak zvýší zhruba o tisíc korun,“ informoval Bohumír Přibylák.

Zdražení i této pro člověka poslední služby od Nového roku se nelíbí ani Jiřímu Juhaňákovi ze Zlína. „Je tolik triků a změn proti lidem, že to člověk ani nemůže všechno postřehnout. Nakonec to dopadne tak, že člověk jenom na vše dává peníze a zpátky nic nedostane. A doplatí na to důchodci, jako jsem já,“ řekl.