Nesmírnou radost měl páleničář Jiří Mareček z poháru pro absolutního Šampiona roku 2021.

„Zmíněný titul se vůbec nerodil lehce. Byla to velmi náročná kategorie. Ochutnávalo se opakovaně, druhé kolo se lišilo od prvního. Nakonec po 41 minutách byl mezi všemi nejlepšími zvolen absolutní Šampion roku 2021,“ informoval Michal Šedík, předseda hodnotící komise.

Předmětem hodnocení byla pouze kvalita destilátu, tedy produktu. Kvalita destilátu byla pro porotce jediným objektivním hodnocením každého soutěžícího. Odborné komise hodnotily produkty v celosvětovém kontextu kvality.

K účasti v soutěži Czech National Spirits Competition 2021byli veřejně vyzváni všichni tuzemští výrobci destilátů.

Jiří Foltýn má ve své sbírce více než 5 000 vlastnoručních podpisů významných osobností z celého světa.
Autogramy olympioniků hradišťského sběratele Jiřího Foltýna zabodovaly v Praze

Cílem soutěže bylo seznámit odbornou i širokou veřejnost jak s výsledky soutěže o nejlepší produkt, tak i s výsledky v jednotlivých soutěžních kategoriích, ale také propagovat české destiláty v naší vlasti i v zahraničí.

Páleničář Jiří Mareček, který už šestým rokem přeměňuje ovocné kvasy v pálenky, získal už v roce 2018 dva zlaté poháry a diplomy na trenčínské výstavě SPIRITUS SLOVAKIA.

„Jeden pohár jsem si přivezl z odborné degustace a výstavy destilátů, která se uskutečnila pod vedením Slovenského Řádu rytířů destilátů za vzorek slivovice z odrůdy švestky Valor, ročníku 2017. Druhý za višňovici ročníku 2018, která byla z plodů višní ze znojemské oblasti,“ spíše konstatoval, než se chlubil skromný a pracovitý páleničář Jiří Mareček.

„Vítězstvím jsem byl tehdy, stejně jako při získání poháru pro českého Šampiona roku 2021 mile překvapený. I zkušený páleničář poměrně těžko rozpozná, zda bude mít se svou pálenkou na některé z výstav úspěch. Když jeho destilát na výstavě zaboduje, rozhodně by neměl zpychnout, ale s pokorou naslouchat zkušeným páleničářům a dát na jejich rady,“ svěřil se Jiří Mareček, který se ke každému ovocnému kvasu chová, jako by byl jeho. Přeměnu každého kvasu v pálenku dělá s láskou, péčí a srdcem.