A zmíněná investice je prozatím jediným jistým plánem, který se v historickém parku uskuteční. Mimo to totiž v obou zahradách probíhá už několik let program na jejich záchranu. Letos jsou ale případné další úpravy nejisté.

„Musíme vyčkat, až jaká bude návštěvnická sezona na zámku. Kvůli celosvětové finanční krizi může přijít letos méně lidí, takže uvidíme, až jak vyjdeme s rozpočtem. Vybrané peníze totiž putují na provoz zámku a zahrad. Část z nich můžeme použít i na nějaké úpravy,“ informoval ředitel Národního památkového ústavu v Kroměříži Jan Slezák.

Situace není lepší ani v případě dotací. „Chceme si teprve podat žádost o dotace z Integrovaného operačního programu. Zda jsme uspěli, se dozvíme někdy na podzim,“ sdělil před časem Slezák.

Mnohem diskutovanější než záchrana je ale v poslední době projekt Národního centra zahradní kultury v Květné zahradě. Za tímto účelem si Národní památkový ústav podává žádost o dotace z Evropské unie, respektive z Integrovaného operačního programu.

„Centrum bude mít celonárodní působnost a zaměří se především na problematiku rekonstrukcí, obnov a následné péče o historické zahrady a parky v českých zemích. V Kroměříži se tak budou mimo jiné zpracovávat jednotlivé dílčí metodiky k tomuto fenoménu,“ vysvětlil Ondřej Zatloukal, koordinátor projektu.

Partnerem plánovaného záměru je i kroměřížská radnice.

„Finančně se nikterak nezapojujeme, jsme jen partnery. Našim úkolem v případě obou zahrad je co nejvíce je propagovat a pomoci při zvýšení počtu jejich návštěvníků. Zaměříme se na střední a základní školy, aby zahrady nebraly jen k procházce, ale že jsou také prostranstvím s širokým spektrem zahradní kultury,“ konstatoval starosta Kroměříže Miloš Malý.

S nynějším stavem obou historických parků jsou obyvatelé města spokojeni, i když v některých směrech by prý mohlo být lépe.

„Například v Podzámecké zahradě by měl někdo zkontrolovat stromy a podívat se, které jsou staré a škaredé, ty špatné vykácet. Mladé, co jsou tu totiž zasazené, nemají dost prostoru pro růst. Nic jiného se tu myslím ani dělat nedá,“ míní například Anna Hošková z Kroměříže.

„Jinak se mi tu ale líbí, chodím se ráda na procházky, nejčastěji kolem Moravy,“ dodala.

Spokojená do jisté míry je také Lenka Navrátilová. „V Podzámecké zahradě je to hezké, snad by to chtělo jen vylepšit lavičky,“ uzavřela Navrátilová.