Po slovní potyčce se starostou Podolí Jaromírem Hastíkem však na místo musela opět vyrážet policie. Dvě desítky obyvatel přitom navíc provolávaly hesla „Hanba!" či „Odstup!". Protestům tak nezabránilo ani úspěšné místní referendum, ani nedávné vyjádření ministerstva vnitra o legálnosti sesazení bývalé starostky Podolí Jany Rýpalové.

„Byli jsme s místními domluveni, že se okolo čtvrté hodiny odpolední sejdeme před obecním úřadem, a vyzvedneme si transparenty, které nám byly při konání sobotního referenda ukradnuty. Jenže Jaromír Hastík po nás chtěl podepsat předávací protokol, čímž bychom přiznali, že nám transparenty nikdo neukradl, ale že byly nalezeny a nyní nám je vrací. S tím jsme nesouhlasili," prohlásil ke středečnímu incidentu za nespokojené obyvatele Podolí Jiří Trávníček. Vedení obce v čele s Jaromírem Hastíkem a Miroslavem Křižkou totiž tvrdí, že transparenty nebyly nikomu odcizeny, ale pouze nalezeny, a proto byly uschovány na úřad, aby si je později mohli jejich majitelé vyzvednout. „Miroslav Křižka se pohyboval v sobotu v okolí kulturního domu, když před ním uviděl na trávě několik transparentů. Šel se tedy komise referenda uvnitř kulturního domu zeptat, čí jsou. Odpověď však žádnou nedostal, a tak si myslel, že je někdo na místě zapomněl. Proto je přinesl na obecní úřad, kde si je mohou majitelé po podepsání předávacího protokolu vyzvednout," objasnil situaci Jaromír Hastík.

S tím však nesouhlasí část obyvatel Podolí. „V sobotu byly transparenty normálně vyvěšeny před kulturním domem na kůlech, které byly zapíchnuty v zemi. Miroslav Křižka je ve chvíli nepozornosti ukradl, což jsem také nahlásil na policii," nechal se slyšel Jiří Trávníček.

Osm strážníků tak při středečním výjezdu sepsalo hlášení o odcizených transparentech, jinak však měli minimum práce. „Ve středu vyjížděli policisté do obce Podolí na základě oznámení, které přijali krátce po čtvrté hodině odpoledne. Na obecní úřad se mělo dostavit asi dvacet křičících občanů. Chtěli vydat transparenty, které byly vyvěšeny v době konání voleb. Na místě však nebylo zjištěno protiprávní jednání," sdělila mluvčí uherskohradišťských policistů Milena Šabatová.

Konflikty mezi místními obyvateli a vedením obce tak po úspěšném referendu nabírají na síle. Situaci neuklidnilo ani ministerstvo vnitra, které neshledalo červencové sesazení Jany Rýpalové za protiprávní. Proti jeho výrokům se ohradili také dva aktéři občanských setkání v Podolí Petr Gazdík i Ivo Valenta. „Můj názor se v tomto směru nemění. Bez ohledu na složitost paragrafů, to, co se stalo v Podolí, pokládám za nemorální a v rozporu s dobrými mravy. Jde o další důkaz toho, že současná podoba zákona o obcích je bezzubá a namířená proti občanům. I to je důvodem, který mne vedl k založení projektu Akademie samospráv. Jsem připraven pomoci k další právní analýze daného stavu a vyhodnocení právních kroků ," prozradil Ivo Valenta. Petr Gazdík volil ještě silnější slova. „Ať si ministerstvo vnitra říká co chce, takto zastupitelstvo obce postupovat rozhodně nemá. Stanovisko nicméně není závazné a tak předpokládám, že konečný verdikt bude mít až soud. To, co předvádí současných pět zastupitelů Podolí, kteří jsou ve vedení obce, je amatérština korunovaná neférovostí v rozporu se slibem, který obyvatelům dali," dodal Petr Gazdík.

Jak šel v Podolí čas?Červenec 2015: V Podolí vzniká komplex tůní a mokřadů za 3,2 milionů korun, takzvané nadregionální biocentrum Hluboček.
Duben 2016: O pozemky v Hlubočku se začínají zajímat první firmy. V Podolí vzniká petice proti prodeji pozemků soukromým osobám. Zastupitelstvo nakonec schvaluje odprodej pouze osmadvaceti metrů čtverečních Evě Dokoupilové. Zbytek prodeje odkládá.
Červenec 2016: Po bouřlivém zasedání zastupitelstva je v jednu hodinu ráno odvolána starostka Jana Rýpalová s místostarostkou Jarmilou Kasperovou. Zastupitelstvo neschvaluje prodej pozemků v Hlubočku soukromým osobám.
Červenec-září 2016: Obyvatelé protestují v ulicích proti odvolání vedení obce. Podepisují archy pro vyhlášení referenda o prodeji pozemků v Hlubočku, které se má uskutečnit v den krajských voleb.
Srpen 2016: Obec navštěvuje senátor Ivo Valenta i místopředseda poslanecké sněmovny Petr Gazdík. Odvolání Jany Rýpalové označují za nesprávné a dokonce protizákonné.
Září 2016: Ministerstvo vnitra neshledává odvolání Jany Rýpalové jako nezákonné.
Říjen 2016: V místním referendu jednoznačně rozhodli obyvatelé obce proti prodeji pozemků v Hlubočku. Ty tak mají zůstat nadále obecními. K protestům proti vedení obce však dochází nadále.