V Podolí chtěli památku opravit už před několika lety, naráželi však na finanční problémy. „V posledních čtyřech letech jsme žádali o dotaci, pokaždé to však bylo marné. Letos jsme se tedy rozhodli, že práce zaplatíme z obecního rozpočtu. Rekonstrukce, která by měla trvat do posledních zářijových dnů, nás bude stát 362 tisíc,“ uvedl starosta Podolí Miroslav Křižka.

Až po zahájení stavebních prací se vedení obce od některých znalých obyvatel dozvědělo, že ve střeše kapličky je totiž umístěna dutá keramická baňka. „Původně jsme si mysleli, že se v ní nachází písemnosti z počátku minulého století. Přizvaný odborník ale konstatoval, že je prázdná. Rozhodli jsme se, že ji otevřeme a uložíme do ní dokumenty popisující například dnešní obyvatelstvo, náladu v obci nebo třeba cenu chleba či piva,“ prozradil podolský místostarosta Jaromír Hastík.

Kaple Panny Marie Růžencové je pro mnoho lidí z Podolí symbolem obce. Po zprovoznění moderní kaple svatého Ducha sice již k náboženským obřadům neslouží, v případě úmrtí některého z obyvatel vesnice se ale v jejích útrobách rozezní zvon umíráček.