Stalo se tak díky přibližně třímilionové dotaci z EU. „Máme tři cílové skupiny. První jsou začínající podnikatelky, kterým poradíme například s dokumentací, podnikatelským plánem a podobně. Pak také podporujeme již podnikající ženy a učíme je sladit rodinný a pracovní život. Třetí skupinou jsou ženy zabývající se péčí o děti,“ představila centrum jeho vedoucí a zároveň ředitelka Obchodní a hospodářské komory ve Zlíně Rita Lečbychová.

Dodala, že návštěva centra je zcela zdarma a má řadu dalších výhod. „Ženy, které nemají kam umístit dítě po dobu konání semináře, ho můžou dát na hlídání, které jim proplatíme. Stejně tak jim uhradíme jízdenku, když k nám přijedou odjinud,“ doplnila Lečbychová.

Poprvé bylo AC v provozu od roku 2005 do roku 2008. „Když projekt skončil, byly jsme hrozně smutné a chtěly jsme pokračovat. Na deset měsíců nás podpořil Zlínský kraj a v podstatě jsme tak překlenuly dobu, než jsme uspěly s druhým projektem, který na ten první navazuje,“ vysvětlila Lečbychová.

Za osmatřicet měsíců provozu prvního centra vzniklo šestačtyřicet nových ženských firem. „Z devadesáti procent se tyto podnikatelky zaměřily na služby, většinou jako živnostnice,“ nastínila Lečbychová.

Navazující projekt AC má fungovat do konce srpna roku 2011. „Pro první cíl, tedy podporu začínajících podnikatelek, počítáme asi se šedesáti klientkami. U druhých dvou skupin odhadujeme přibližně po třiceti ženách. Jsme k službám v rámci kraje, ale neodmítneme nikoho, hledáme možnost pro všechny,“ uzavřela Lečbychová.

Stříháním psích mazlíčků jsem si splnila sen

Čtyřiatřicetiletá Pavlína Odvárková ze Zlína byla původně prodavačka, ale po skončení mateřské dovolené nemohla sehnat práci, protože pro potenciální zaměstnavatele byly její dvě děti kamenem úrazu. Teď stříhá domácí mazlíčky po celém Zlínsku. Je totiž průkopnicí v oboru, protože za jednotlivými klienty dojíždí.

Úprava srsti zvířat není zrovna běžným podnikatelským záměrem. Jak jste na to vlastně přišla?

Odmala mě zvířata bavila a o tom, že bych se věnovala jejich stříhání, jsem pořád mluvila. Až mě kamarádka přesvědčila, abych si udělala kurz. Tak jsem se naučila stříhat. Ale nevěděla jsem zpočátku, co s tím dál.

Jak jste se dozvěděla o Asistenčním centru?

Opět přes kamarádku, která mi s tím poradila. Zavolala jsem tam a oni mi moc pomohli. Zjišťovali nejrůznější informace, protože když si chce člověk třeba zařídit provozovnu, je to spousta osvědčení a papírování.

Doporučila byste stejný postup dalším začínajícím podnikatelkám?

Určitě. Lidé totiž často neví, co všechno musejí zařídit. Bez pomoci centra bych to určitě nezvládla tak rychle. Ve správnou chvíli jsem prostě byla na správném místě.

Zvířata stříháte už téměř tři roky. Stále vás to baví?

Občas je to sice složité, protože pes často nestojí v klidu a nedrží. Stříhala jsem už i novofundlanďana a to je práce třeba na tři hodiny. Ale jsem spokojená. Tou prací jsem si splnila sen.