Ukazuje se, že nakonec nebudou tak přísná, jak se původně rýsovalo.
„Jistá úleva to určitě je. Hlavně kvůli lokalitě Ovčírka, která byla zařazena do kategorie velmi přísně chráněných míst. Na druhé straně čekám stále na odpověď, nakolik přísná budou pravidla pro činnost v jiné naší přírodní části u Bánovského potoka. Tam údajně zůstávají podmínky beze změn, což já i další vlastníci tamních pozemků považuji za velký problém. V této části obce chceme stavět cyklostezku, což by v případě stávajících přísných opatřeni ochranářů, zřejmě vůbec nebylo možné," vysvětlil starosta Josef Bartoš.
Přísná pravidla související s přírodními částmi obcí vadí nejen zástupcům obce, ale také ostatním lidem. „Jsem v důchodu a tak zhruba dvakrát až třikrát týdně jezdím hlídat vnuky do Šumic. Uvítala bych, kdyby v obci vyrostlo nějaké větší dětské hřiště mimo hlavní obydlené zóny, kam bych mohla s dětmi chodit. Bylo by ideální, kdyby větší herní plocha vznikla v některé z doposud nevyužitých přírodních lokalit těsně za obcí. Pokud budou ale tato místa chráněna, pak s něčím takovým zřejmě nemůžeme vůbec počítat," uvedla Ladislava Tarcalová z Uherského Brodu.
Pro některé starosty byla ale zpráva o zmírnění původně plánovaných opatření ochrany přírody novinkou. „Slyšel jsem o tom pouze zprostředkovaně, takže se musím nejdříve s novým nařízením seznámit. Jistá úleva by to pro nás jistě byla. Změny ochrany se týkají dvou našich lokalit, a to Bánovského potoka a Remízy u Bánova. Právě této druhé lokality by se údajně mohlo zmírnění ochranných podmínek týkat," sdělil starosta Bánova Zbyněk Král. Zavedení přísných podmínek ochrany vzácných přírodních lokalit, které se nachází v řadě obci Slovácka by prakticky zmrazilo stavební i jiné plány vedení obcí, podnikatelů, i majitelů pozemků. V těchto dnech na radnice v regionu dorazila zpráva z krajského úřadu, která upozorňuje na takzvané „rekategorizační" nařízení vlády. Podle tohoto nařízení nebude nutné zřizovat ochranu formou zvláště chráněných území, přírodních rezervací a památek na celé ploše stanovených evropsky významných lokalit soustavy Natura 2000, ale pouze na vybraných nejcennějších částech s výskytem evropsky prioritních druhů rostlin, živočichů a stanovišť.
„Zbývající území evropsky významných lokalit existujících již od roku 2005 tak budou ponechána a chráněna formou nezpřísněné základní ochrany dle novely zákona o ochraně přírody a krajiny z roku 2009. Přijetí tohoto usnesení je výsledkem požadavků, které kraje soustavně uplatňují osm let. Usnesení vlády je však jen prvním krokem," uvedl náměstek hejtmana Zlínského kraje, zodpovědný za oblast životního prostředí Ivan Mařák. Většině námitek vlastníků pozemků i měst a obcí tak podle něj bude k jejich spokojenosti vyhověno.