Jejich obavy se však rozplynuly s dopoledním vyjasněním. I tentokrát počasí slavnostem přálo. Lidé ze všech koutů nejen Slovácka, ale celé republiky, to jako by vycítili a do Uherského Hradiště jich zavítalo rekordních 70 tisíc.

V grandiózním sobotním průvodu z Vinohradské ulice do centra města pochodovalo více než pět a půl tisíce krojovaných z osmdesáti měst a obcí. Byla mezi nimi i dvaatřicetiletá Lucie Kršková z Vlašimi. „V Praze, kde pracuji, jsem se seznámila s kamarádkou Jarmilou Petrlovou z Vések, která mě na slavnosti pozvala. Když už jsem se jich měla zúčastnit, tak se vším všudy,“ usmívala se Středočeška oblečená do hradišťského kroje a pochodující za cedulí Vésky.

Zábavné. To je slovo, které podle ní nejlépe folklorní megaakci v srdci Slovácka vystihuje. „Líbilo se mně úplně všechno kromě jedné věci. Vstávali jsme o půl šesté ráno,“ podotkla Kršková. Chasa z Vések totiž už tradičně chodívá na slavnosti pěšky. Cestou do Mařatic přibere ještě kolegy ze Sadů neboli Derfle.

Impozantní krojovaný had se zástupci všech devíti mikroregionů uherskohradišťského okresu a dalšími hosty, tedy hlavní lákadlo sobotního programu, se městem táhl několik hodin. Reprezentantům Staroměstska, kteří byli seřazeni na jeho začátku, trvala cesta asi hodinu.

Na Masarykově náměstí byli o půl jedenácté. Oproti tomu chasy a soubory z Hradiště, které průvod uzavíraly, tam dorazily až kolem poledne.

Slavnosti vína letos podle organizátorů navštívilo rekordní množství lidí. Odhady mluví až o sedmdesáti tisících. Ředitel pořádajícího uherskohradišťského Klubu kultury Antonín Mach už každoročně stoupající návštěvnost začal vnímat jako problém.

„Samozřejmě jsem rád, že je o slavnosti zájem. Dokáži se ale dost dobře vžít do pocitů hladového návštěvníka, který si vystojí dlouhou frontu na bramborák. Těsně před ním dojde těsto a další už stánkař nedoveze, protože město je přeplněné a zásobování se k němu nedostane,“ uvedl jeden příklad za všechny Mach.

Ten si myslí, že návštěvnost se nyní pohybuje na hranici snesitelnosti. „Bylo by dobré toto číslo dlouhodobě udržet. Lidé si musí také uvědomit, že si při tak velkém zájmu nemohou všichni nárokovat pomyslnou první řadu, ale musí se spokojit i s pětadvacátou,“ konstatoval.

Rekordní zájem zaznamenal i sobotní pořad Putování Vinohradskou ulicí, který je součástí slavností. Mezi mařatickými sklepy se od pátku do neděle prošlo na pětadvacet tisíc lidí. „V sedmi otevřených sklepech a dvanácti venkovních stanovištích je čekaly odborné workshopy s vinařskou tématikou, degustace vín a dalších gurmánských specialit. K pohodě vyhrávaly na tři desítky cimbálových muzik,“ informovala Magda Pekařová, mluvčí společnosti Synot, mecenáše slavností.