To je i příklad Uherskohradišťské nemocnice. Tamních 1500 zaměstnanců totiž už několik let dostává poukazy v hodnotě dva tisíce korun, které lze uplatnit v lékárně a v prodejně a půjčovně půjčovny zdravotnických potřeb.

"A protože to představenstvo schválilo, byla stejně jako loni vyplacena rovněž polovina třináctého platu," uvedla mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Dana Lipovská.

Jako benefit i volno v posledním týdnu roku

Spíše systém celoročního odměňování má zavedený koncern MESIT.

"Konec roku je specifický tím, že vyplácíme před Vánocemi, s měsíčním předstihem. nezaručená část mzdy pro všechny zaměstnance a u společností, které dosahují mimořádné ekonomické výsledky také mimořádná odměna charakteru až 13. mzdy," řekl obecně generálního ředitele koncernu MESIT Vladimír Mazúrek s tím, že si to vždy určují jednotlivé části koncernu.

To ale není vše, s čím mohou zaměstnanci na konci roku počítat.

Podle slov generálního ředitele se na konci roku snaží práci zorganizovat tak, aby v průběhu posledního pracovního týdne před Vánocemi lidé zůstávali doma a celý vánoční čas mohli v klidu strávit s rodinou a do práce přijít až v novém roce.

Vladimír Mazúrek doplnil, že za zmínku stojí také to, že jejich zaměstnanci si příští rok polepší každý měsíc, protože se jim zvedne plat o osm procent.

Finanční odměny i volno navíc v Hamé

Spíše na celoroční odmění se odvolával mluvčí společnosti Hamé Petr Kopáček. Protože se ale firmě letos dařilo, mělo by se to odrazit i na jejich letošním posledním platu.

"Nejdříve se to ale musí dovědět sami zaměstnanci," pousmál se Petr Kopáček.

Zdůraznil, že jak celoroční tak odměňování na konci roku ale není plošné a závisí na výkonnosti a individuálním hodnocení člověka. Do budoucna se v kunovické firmě mohou těšit na nový systém benefitů, kdy si zaměstnanci budou moci sami volit výhody podle svých potřeb a zájmů – z kultury, sportu, zdraví nebo třeba cestování.

"Od nového roku zavádíme také volno navíc, které si budou moci vzít zaměstnanci s absencí do určité stanovené úrovně," prozradil mluvčí společnosti Hamé.