„Degustace, rozdělená do tří třetin s dvěma přestávkami, byla zaměřena na to, aby její účastníci pochopili, jak se Tramín červený vyrábí, jak a kde zraje, jaké má bukety a podobně," uvedl Petr Gottwald, generální pořadatel akce z Vinařství Dvůr Pod Starýma horama, s nímž se na ní spolupodílel Spolek vinařů BBP (Boršice, Buchlovice a Polešovice) a Evropské fórum vinné kultury Bratislava.

V první třetině hodnotili účastníci akce tramíny suché, ve druhé polosladké a ve třetí třetině sladké.

„Vinaři věděli, že do sklenic jim byly nalévány vzorky Tramínu červeného (Tč), ale nevěděli, z které země jsou, jaký mají přívlastek, ani jim nebyl známý ročník výroby," informoval Petr Gottwald.

Na závěr byla vína odtajněna a každý degustátor se mohl zahloubat do svých záznamů, jak ten či onen vzorek vína hodnotil, ale také si ho mohl ještě překoštovat.

Na závěr degustace bylo vyhodnoceno pět nejlepších vzorků Tramínu červeného. Nejvýše byl ohodnocen vzorek sladkého Tč, výběru z bobulí ročníku 2008 z polešovického Vinařství Vaďura. Polosladký výběr z hroznů Tč, ročníku 2015 od Libora Vranky skončilo na druhém místě.

O stupínek níže byl polosladký výběr z hroznů ročníku 2013 ze Dvora Pod Starýma horama a za ním sladký Tč, výběr z bobulí ročníku 2015 z prosiměřického Vinařství Tvarůžkovi. Páté místo patřilo polosladkému Tč z pozdního sběru 2013 z valtického Vinařství Kopeček. Teprve na šestém místě skončil suchý Tč ročníku 2013 z Cantiny Kelerie v Itálii.

„Nabádal jsem účastníky degustace, aby hodnotili rozmanité vzorky vína z různých zemí pocitově, protože pocitové hodnocení je to nejdůležitější," řekl Jiří Kopeček, prezident Vinařské akademie Valtice a mezinárodní degustátor vína.

„Jsem na takovém hodnocení tramínů poprvé. Bylo na něm co ochutnávat a porovnávat, na čem se učit. Při netradiční, ale výborně organizované degustaci byla k ochutnání a porovnání vína z několika zemí Evropské unie," řekl plný nadšení Petr Baláž ze slovenské Vinohradnické společnosti Viničky.

Polešovický vinař Zbyněk Vaďura se nechal slyšet, že ve vinařství sbírají tramíny při vyšších cukernatostech, z nichž pak vyrábějí líbivá vína s nižší alkoholem, ale s vyšším zbytkovým cukrem.

„A takové tramíny se lidem líbí, máme s nimi u nich vždycky úspěch. Tím ale nechci říci, že suché tramíny jsou neúspěšné," dodal Zbyněk Vaďura.