„Archivní vína jsou většinou nádherná a symbolizují daný ročník, na který se pomalu už zapomíná. Vždyť vzorky upozorňují znovu na umění vinaře, který je takto připravil. Hlavně těm vínům dáváme čas, aby zase znovu vynikla, aby ty vinné skvosty mohli ochutnat vinaři nejen doma se svými přáteli, ale také na soutěžích archivních vín,“ řekl bez okolků majitel vinařského penzionu Dvůr Pod Starýma horama Petr Gottwald.

Ten III. ročník výstavy kvalitních archivních vín uspořádal ve spolupráci se spolkem BBP a boršickými vinaři, a to na počest 100. výročí založení Československa.

„Jsem rád, že se našlo uskupení vinařů, kteří už třetím rokem pořádají výstavu archivních vín. Na nich se mohou jejich vyznavači nejen plně soustředit, ale věnovat také svůj čas jejich ochutnávání. Na místních a oblastních výstavách, kde vinaři vystavují mladá i starší vína, se právě těm archivním vínům nevěnuje tak velká pozornost, jakou by si zasloužila,“ nechal se slyšet garant výstavy archivních vín Josef Bičan z Traplic.

Archivní vína byla hodnocena na stobodové stupnici ostřílenými degustátory.

Ti rozhodli o tom, že šampionem v kategorii přírodně sladkých vín se stal vzorek Tokaji Aszú, ročníku 2006, Testvéreka Csubáka z maďarského Sárospataku.

V kategorii suchých a polosuchých vín se stalo šampionem Rulandské bílé z pozdního sběru, ročník 2012, jehož majitelem je Tomáš Brázdil z Boršic.

Šampiona výstavy v kategorii sladká a polosladká vína přiřkli porotci Chardonnay z pozdního sběru, ročník 2008, kterým se na výstavě prezentovaly Vinné sklepy Lechovice.

V kategorii červených vín přisoudili degustátoři titul šampiona Merlotu, výběru ročníku 2013.

Pocta v podobě skleněného koštýře s emblémem výstavy, který obdrželi majitelé již tří zmíněných nejlépe hodnocených archivních vín, zamířila k Luďku Boturovi do Strážnice.