„Je to tam skutečně nebezpečné. Kdysi jsme s přáteli šli z amfiteátru Bukovina z oslavy, a kdybychom neměli baterku, tak do jámy spadneme. Navíc ještě před půl rokem tam byl alespoň žebřík. Teď, pokud někdo dolů skutečně spadne, nebude se mít jak dostat ven,“ upozornil na hrozící nebezpečí Ivan Dědek z Uherského Hradiště-Mařatic.

Jímka byla na katastru Popovic původně vybudována jako úložiště kalů bývalého státního podniku Let Kunovice. Protože ale zařízení nesplnilo zkoušky vodotěsnosti, žádný nebezpečný odpad v něm nikdy neskončil. Až na pneumatiky, PET láhve a další harampádí, které tam v posledních letech naházeli neukáznění lidé.

Ti ostatně můžou i za současný neutěšený bezpečnostní stav. „Ziskuchtiví nenechavci odstranili a odvezli do sběru veškeré pojízdné poklopy umístěné na kolejnici i s vjezdovou bránou. Zmizelo to loni v květnu. Bohužel, lidé už jsou takoví,“ krčí rameny popovický místostarosta František Bajaja, jenž je zároveň i myslivcem.

Také těm otevřená jímka způsobuje komplikace. „Už se nám stalo, že dovnitř spadl lovecký pes. Bylo velmi obtížné jej odtud dostat,“ dodal.

Zaneřáděná jáma a její okolí v současné době patří pražské firmě Ekocico. Její zástupci jsou o problému informováni. „Momentálně hledáme nejlepší způsob, jak prostor zabezpečit. Pracujeme na vhodném řešení, které by zaručilo, aby instalované zábrany už nikdo nerozkradl,“ prohlásil Jan Coufal ze společnosti Ekocico. Co bude s betonovým „bazénem“ plným nepořádku dál, zatím není jasné. Ekocico, jež jej chtělo využít k původnímu účelu, tedy k ukládání odpadu, naráží na nesouhlas úřadů. „Musíme popřemýšlet nad tím, jak provoz zařízení vhodně zabezpečit, aby již nevzbuzoval zbytečné vášně v jeho okolí,“ připustil Coufal.

Případ před časem řešil také stavební úřad v Kunovicích. „Bylo to věcí správního řízení, a já vám tedy bohužel nemůžu poskytnout vůbec žádné informace,“ omluvila se pracovnice úřadu Irena Koutná.