Tři desítky účastníků se tam utkaly v několika disciplínách. „V sobotu jimi byly střelba ku ptáku, rychlostřelba, ústupovka a lov na srnce. Nedělní program obstaral střelecký maraton, při němž každý vystřelil celkem sto osm šípů. Bylo to časově velmi náročné, maraton zabral celé dopoledne,“ informoval vedoucí pořádající staroměstské skupiny historického šermu Morrigan Bohumil Višenka.

Každý z lukostřelců musel být dobově oděn a používat odpovídající vybavení. „Luky jsou dřevěné, bez mířidel a základek. Na dřevěných šípech nesmí být plastové končíky,“ upozornil Višenka. Při výrobě historického luku je přesto přípustné použití moderních lepidel, stejně tak tětiva vzniká současnými metodami.

Starodávní střelci si své náčiní vyrábí sami nebo využijí služeb mistrů lukařů. Cena zbraně se pohybuje od čtyř do pětadvaceti tisíc korun, záleží na druhu dřeva, jeho vyzrálosti a technických požadavcích. Styl míření má každý vlastní. Někteří se jím blíží sportovní střelbě, jiní míří pouze intuitivně.

Na nejpřesnější soutěžící pod Buchlovem čekaly ceny v podobě svícnů vykovaných podle dobových replik, hrotů na házecí kopí či spon na košile. Hlavní trofejí byl půllitrový korbel.

Chřibský krkavec je součástí Moravské ligy v původní lukostřelbě. Kromě něj se střílí ještě v Zábřehu na Moravě, Medlově u Husova a série vrcholí o třetím zářijovém víkendu v Sudkově u Postřelmova­.

Co je střelba ku ptáku?

Jednou z disciplín Chřibského krkavce byla střelba ku ptáku. Ta bývala součástí městských oslav svatodušních svátků. Při této hře, která vznikla ve 13. až 15. století, prokazovali zúčastnění svou střeleckou mušku a pohotovost. Střílelo se z kuší, později i z pušek, na dřevěnou atrapu znázorňující ptáka upevněnou na bidlo či malovaný terč. Nejúspěšnější střelec získal titul „ptačí král“ a stříbrný odznak, jenž nosil zavěšený na řetězu kolem krku. Po skončení soutěže následoval zpěv, tanec a bohatá hostina. Tak jako byly jízda králů či průvod královniček slavnostmi venkovského lidu, byla střelba ku ptáku slavností městskou.

Zdroj: České tradice